szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Antonio Guterres a Föld Napjának 50. évfordulóján osztotta meg hat pontból álló üzenetét, amelyben a kormányokat összefogásra és a gazdaság zöld újraindítására szólítja fel.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány az ENSZ-főtitkár szerint is alkalom arra, hogy még nagyobb elköteleződést vállaljanak a kormányok a környezet érdekében a gazdaság újraindításával.

„A Föld Napján minden szem a COVID-19 világjárványra szegeződik – a legnagyobb megpróbáltatásra, amivel csak a világ szembesült a II. világháború óta. Össze kell fognunk annak érdekében, hogy életeket mentsünk és hogy könnyítsük a szenvedést, valamint azt a megrázkódtatást, ami a gazdasági és társadalmi következmények hoznak majd” – írta közleményében a főtitkár.

A koronavírus-járvány hatását azonnalinak és félelmetesnek tartja, de kiemeli, hogy van egy még égetőbb vészhelyzet, mégpedig a bolygót sújtó környezeti válság. Ezért arra szólítja fel a kormányokat, hogy mind a koronavírus legyőzése, mind a klímaváltozás okozta fenyegetés érdekében fogjanak össze. „A mostani válság egy példa nélküli figyelemfelhívás. A felépülést egy lehetőségként kell használni arra, hogy jól csináljuk a dolgokat a jövőben” – írta. Kitért arra is, hogy sem az üvegházhatású gázok, a vírusok sem tisztelik az országok határait, ezért egy hatpontos üzenetet fogalmazott meg, amely így szól:

  1. Mivel rengeteg pénzt fogunk áldozni arra, hogy felépüljünk a koronavírusból, új munkalehetőségeket egy tiszta és zöld átmeneten keresztül kell teremteni.
  2. Ott, ahol az adófizetők pénzéből mentenek meg vállalkozásokat, ezt zöld munkákhoz és fenntartható fejlődéshez kell kötni.
  3. A fiskális politikának szürkéből zöld gazdaságba kell áttérnie, hogy a társadalom és az emberek is ellenállóbbak legyenek.
  4. A közpénzekből a jövőbe kell fektetni és nem a múltba, a fenntarthatóan működő szektorokat és projekteket kell támogatni, amelyek segítik a környezetet és az éghajlatot. A fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának véget kell vetni és a szennyezők fizessenek a szennyezését.
  5. Számoljunk az éghajlat okozta kockázatokkal és a lehetőségekkel a pénzügyi rendszerekben, az infrastruktúra kialakítása és a közpolitikai döntéshozatalnál is.
  6. Nemzetközi közösségként kell együtt dolgoznunk.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!