szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A húsfogyasztás ökológiai lábnyoma nagy, fehérjére viszont szüksége van az emberi szervezetnek, így a kutatók világszerte azon dolgoznak, hogy erre megoldást találjanak.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A német Luther Márton Tudományegyetem táplálkozástudományi szakemberei azt vizsgálták, mivel lehetne helyettesíteni a legfőbb növényi fehérjeforrást, a szóját. Arra az eredményre jutottak, hogy a repceolajgyártás melléktermékekéből megfelelő fehérjét lehet kinyerni és a glükóz anyagcseréjének, így az inzulin felszívódásának, valamint a jóllakottság érzésének szempontjából még kedvezőbb tulajdonságokkal is rendelkezik a szójánál – számolt be a Nutrients szaklapban megjelent kutatásról a Science Daily.

Mivel a húsfogyasztás ökológiai lábnyoma nagy, fehérjére azonban szüksége van az emberi szervezetnek, ezért egyre többen kutatják az alternatívákat – legutóbb például ausztrál tudósok tettek arra javaslatot, hogy tengeri hulladékból nyerjünk fehérjét.

A legelterjedtebb növényi fehérjeforrással, a szójával kapcsolatban sok aggály felmerült: egyrészt egyre több ország és kereskedő lép fel az ellen, hogy erdőirtások eredményeképpen termesztik és évekkel ezelőtt a hormonháztartásra gyakorolt hatása miatt is sokat támadták.

Az élettani hatásokon túl a kutatók azt is kihangsúlyozták, hogy a repcét Európában is termesztik, és a repceolaj gyártása során keletkező melléktermékből elő lehet állítani fogyasztásra is alkalmas növényi fehérjeforrást. A szója semlegességével szemben a repcefehérje egyetlen hátrányának a kutatók a mustáros ízét tartják, emiatt sósabb ízű termékek előállítására alkalmasabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!