Joe Biden felfüggesztette az olajcégek koncesszióját az alaszkai vadrezervátumra

Még Donald Trump nyitotta meg az alaszkai vadont az olajkitermelők számára, de alig akadt érdeklődő. A kevés kiváltott engedély sorsáról egy hatástanulmány elvégzése után dönt az amerikai belügyminisztérium.

  • hvg.hu

Néhány nappal mandátuma lejárta előtt Donald Trump volt amerikai elnök még megnyitotta Alaszka sarkvidéki nemzeti parkjának (ANWR) egy részét az olajkitermelők előtt. A BBC most azt írja, Joe Biden kormánya felfüggesztette a kitermelésre kiadott engedélyeket.

Az erről szóló kormányzati közlemény szerint a jegyzőkönyvet átnézve úgy találták, hogy hibákat követtek el, amikor meghozták a döntést a vadrezervátumra szóló koncessziók kiadásáról. A belügyminisztérium egy átfogó környezeti hatástanulmány elvégzését kezdeményezte, és ez alapján dönt majd az engedélyekről.

Az alaszkai vadon már régóta viták kereszttüzében áll: a terület számos védett állatfaj egyik legutolsó menedéke és a helyi Gwich'in őslakosok körében is szakrális jelentőségű. Ugyanakkor becslések szerint nagyjából 11 milliárd hordónyi kőolaj lehet alatta.

Trump arra számított, hogy a vadrezervátumra kiadott koncessziós jogokkal 1,8 milliárd dollár bevételhez juthat az amerikai költségvetés. Végül csak 11 engedélyt értékesítettek, összesen 15 millió dollárért. A legtöbbet ráadásul Alaszka egyik állami cége vette meg. Az olajcégek ezt részben azzal magyarázták, hogy drága lenne a kitermelés, részben pedig azzal, hogy inkább a megújuló energiahordozókra koncentrálnának.

Hozzászólások