szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bükkábrányi Energiaparkban a napelempark túltermelésekor – hazánkban elsőként – tisztán zöldáramból állítanak majd elő hidrogént.

Várhatóan augusztustól üzemelhet a Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem részben uniós innovációs pályázati támogatással megvalósuló kísérleti fejlesztése, amely Magyarországon elsőként zöldhidrogént állít elő.

A projekt indulásáról szóló közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy a napelemparkok termelése közismerten időjárásfüggő, csúcsidőszakban túlkínálat léphet fel a nappal termelt áramból. Az egyik megoldás, hogy a „felesleges" árammal hidrogént termelnek.

Ennek a „power2gas" technológiának ipari léptékű tesztelésére és a dinamikus működtetés tanulmányozására vállalkozott a Bükkábrányi Energiaparkot működtető Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem.

A naperőmű által termelt áramot felhasználva az elektrolizáló hidrogénre és oxigénre bontja a vizet. A hidrogént nyomásfokozást követően palackokban tárolják, az oxigént pedig a légkörbe engedik.

A termelési eljárás miatt zöldhidrogénnek nevezett végtermék ráadásul magas minőségű, „labortiszta", így akár gyógyászati vagy egyéb tudományos célú felhasználásra is alkalmas, de az üzemanyagcellákhoz is megfelelő üzemanyag lehet a közlekedésben.

A Bükkábrányi Energiapark a Mészáros Csoport tagja. A napelempark csaknem 65 ezer polikristályos napelemet működtet, csúcsteljesítménye meghaladja a 22 megawattot (MWp).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!