szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A változás a háztartási méretű erőmű tulajdonosokat fogja érinteni jövő évtől, a szaldó elszámolási rendszer átalakítására számíthatnak.

Kétszázezer lakossági napelemes számíthat jövőre a szaldó elszámolási rendszer átalakítására, tudta meg az Energiaügyi Minisztériumtól a Világgazdaság. A háztartási méretű kiserőművek tulajdonosai (HMKE) és áramszolgáltatójuk között használt számítási rendszert a következő évvel át kell alakítani. Az indoklás szerint az eddigi elszámolás csak részben felelt meg az uniós elvárásoknak, ezért 2024. január 1-jétől új rendszerre van szükség.

Mindenekelőtt az éves elszámolással kell majd szakítaniuk a tulajdonosoknak a lap információi szerint. Ebben a rendszerben a tulajdonosok évente egyszer kifizetik azt az összeget, amennyivel több energiát használtak fel a rendszerből, ahhoz képest, mint amennyit erőművükön keresztül beletöltöttek. Ha ez egy mínuszos szám, akkor a tulajdonosok kompenzációt kaptak. Az elszámolás hatósági, azaz a rezsicsökkentett áron történik, amit a lakossági felhasználóknál szabott egyetemes szolgáltatásban kell alkalmazni.

Az éves elszámolás azért is volt eddig vonzó a tulajdonosok számára a lap szerint, mert torzan tükrözi a piaci folyamatokat, a vételezett áramért hatósági tarifában kell csak fizetnie a háztartásoknak és kényelmes volt az éves egyszeri diktálás. Az Európai Unió ezért vár el jóval pontosabb rendszert, a cél, hogy a háztartások reális áron kapják az áramot.

Ha az éves elszámolás elmaradna, nagy változás lenne a háztartásoknak, mert bár piaci környezetben a lakosok elvben több pénzt remélhetnének az áramukat és nőhetne a mozgásterük is, cserébe le kéne mondaniuk a rezsicsökkentett áron való áramvasarlásról. A lap ezért megkereste az Energiaügyi Minisztériumot, valóban el kell-e búcsúznia a háztartásoknak ettől, és ha igen, milyen lesz az új elszámoltatási rendszer. Emellett fontos kérdés, hogy január 1-jével kötelező-e váltani, vagy lehet-e kérni halasztást.

A Minisztérium válasza szerint az érintettek maradnak az egyetemes szolgáltatásban, azaz nem veszik ki őket a hatósági áras rendszerből, azonban a szaldóelszámolás finomhangolására mindenképp számíthatnak. Ez – ígérik – úgy fog történni, hogy a háztartási méretű felhasználókat a legindokoltabb mértékben érintse. A minisztérium kijelentette, hogy a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés védelme mellett. Tiszta képet majd csak az őszi adatok megjelenésével tudhatunk. Ezen kívül részletes válaszokkal nem szolgált a szaktárca a Világgazdaságnak.

A 24.hu megkereste a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnökét, Kiss Ernőt, mivel nem volt egyértelmű a cikkben, hogy milyen elszámolásra lehet számítani a jövő évtől. A szövetség elnöke úgy nyilatkozott, a jelenlegi 2007-es villamos energiáról szóló törvény szerint három féle lehetőségből lehet választani: éves, féléves vagy havi. Eddig mindenki a már részletezett torzító hatása és kényelmessége miatt az éveset választotta.

Kiss szerint, ha a finomhangolás alatt az éves elszámolás megszűnik, akkor meghiúsulnak azon beruházások, amelyek például a fűtés energiaigényét kívánták megtermelni, illetve azok is, amelyek a nyári villamos energiából télen például egy hősszivattyú segítségével fűtsenek. Kiss hozzáteszi, olyan technológia nem létezik, amivel a nyáron megtermelt villamos energiát el tudja tárolni télre, így elképzelhetőnek tartja, hogy ezek a beruházások a féléves, vagy havi elszámolási bontásban értelmetlenné válnak.

A szaktárca Világgazdaságnak adott válaszában az is szerepel, hogy a kormány a nukleáris energia mellett a továbbiakban is kiemelt szerepet szán a napenergiának Magyarország energiafüggetlenségének erősítésében, igyekeznek a magyar családokat segíteni a napenergia hatékonyabb hasznosításában.

A közelmúltban a kormány feloldotta a napelemstopot is ennek érdekében, októbertől megkezdődhet a hálózati betáplálások korlátozásának fokozatos feloldása. A kabinet tavaly november 1-jén szüntette meg a többletenergia visszatáplálását a hálózatba, amiért cserébe az ingyen áramot kaphatták a felhasználók. A stopot a kormány az uniónak tett ígéret értelmében is oldotta fel, miszerint 2024 január 1-jéig ki kell vezetnie a rendeletet. Az uniós szabályozása miatt kerül sor a szaldóelszámolások finomhangolására is. A napelemstopról bővebben itt olvashatnak.

Ősszel feloldhatja a kormány a napelemstopot

Októbertől indulhat újra a visszatáplálás egyes körzetekben.

Idén a napelemépítési feltételeket tekintve a háztartási erőművek használói előtt a cégek beruházásainak kritériumait is módosította a szaktárca, akkor Kiss Ernő a szövetség elnöke azt sem zárta ki, hogy akár egyetlen cég sem fog csatlakozni a kiírt pályázatokhoz. Kiss július végén úgy nyilatkozott, a nagy cégek számára már Románia és Németország is vonzóbb terület napkollektorépítésre. Ha a tavalyi moratórium feloldása és az uniós szabályozás bevezetése a háztartási méretű erőműveknél feltételezi a rezsicsökkentett ár kivezetését is, kérdés, hogy a cégek után a saját erőből építkezni vágyók számának csökkenésére is számíthatnak-e.

A hazai szabályozás miatt inkább Romániában és Németországban építenek naperőműveket a magyar cégek

A napelemes beruházások sok ideig a takarékos villamos energia forrásainak számítottak, de a tavaly bevezetett betelepítési moratórium és a piaci áramárak mesterséges csökkentése miatt mára nincsenek előnyös feltételek a magyar cégek számára a további itthoni beépítésekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!