szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A napelemes beruházások sok ideig a takarékos villamos energia forrásainak számítottak, de a tavaly bevezetett betelepítési moratórium és a piaci áramárak mesterséges csökkentése miatt mára nincsenek előnyös feltételek a magyar cégek számára a további itthoni beépítésekhez.

A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség vezetője, Kiss Ernő szerint az újonnan bevezetett beruházási feltételek tükrében nincs olyan magyar cég, aki továbbra is meg kívánja valósítani a jövőbeni napelem beletelepítési projekteket – írja a portfolio.hu. A szövetség elnöke ugyan nem zárja ki, hogy lesz olyan fejlesztő, aki majd elfogadja az új követelményeket, de valószínűbbnek tartja, hogy egyikük sem csatlakozik, amely egyben a projektek törlését jelentené.

A 2021 óta kiírt projekthez a beruházók első körben jelezték csatlakozási igényüket. A csatlakozás javasolt időpontját, pontos helyét és díját tartalmazó dokumentumot idén májusban kezdték el kiküldeni az érintett cégeknek. A kiküldött csatlakozási feltételek alapján azonban a befektetők többsége úgy döntött, nem köti le a hálózati csatlakozási kapacitást. A magas visszalépési arány azzal magyarázható, hogy a befektetők értékelése szerint a csatlakozási feltételek életképtelenné teszik üzleti tervüket. A két leginkább kifogásolt terület a csatlakozási pontok egymástól való távolsága és a korábbiak többszörösét kitevő csatlakozási díj volt. Ha a befektetők nemet mondanak, azzal lemondanak az ebben a körben felkínált csatlakozási lehetőségről. Szeptemberben ugyan újra elindulhatnak a beruházók, de kérdés, jobb vagy rosszabb feltételek lesznek-e az eddigieknél.

A nyilatkozat határideje július 20., így a pontos adatok még nem ismertek, Kiss Ernő a szövetség elnöke azonban a tavalyi betelepítési moratórium által okozott keresletcsökkenés miatt nem jósol pozitív számokat. A piaci áramár alacsonyan tartása és a növekvő betelepítési díjak mellett a befektetők számára kevésbé éri meg a projektekben való részvétel.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy míg Magyarországon az egyre nehezebb beruházási feltételek mellett lényegében nem tudnak dolgozni, így aki rendelkezik a megfelelő pénzzel, tudással és eszközállománnyal, az külföldön igyekszik napelemet fejleszteni. A magyar cégek a környező országok közül kiemelten Romániában, de Németországban, Hollandiában, Csehországban is megjelentek, a kedvező feltételek és nagy a kereslet miatt. A magyar piacon is szükség lenne a napelemek betelepítésére, az épülő ipari létesítmények, autó- és akkumulátorgyárak részéről is lenne igény a napelem beruházókkal való zöldáram szerződések megkötésére, de magyar vállalat jelenleg a különadók miatt nem jöhet szóba.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!