Törökországban szárazság tombol, ráadásul a France24 beszámolója szerint akkora, hogy a törökök egyik nagy tava, az iráni határ melletti Van-tó lassan kiszárad. A hírügynökség riportjában arról ír, hogy az aszály mellett a globális felmelegedés is jócskán tehet a folyamatról.
A helyiek pedig már a saját bőrükön tapasztalják a tó lassú eltűnésének hatásait: állataik szomjaznak, a levegő sós porral telített, hiszen a szél könnyen felkapja azt az iszapmaradványt, ami a tó egykori medrében kiszárad.
A Van-tó 3700 négyzetkilométeres, van, ahol a mai napig 450 méter mély is. Azonban területe az utóbbi években másfél százalékkal zsugorodott. Ez pedig azt jelenti, hogy van olyan falu is, ami bár a partjára épült anno, mára négy kilométerre van tőle. A tó vesztett vizet a tavaszi, törökországi földrengéseket is okozó tektonikus lemezmozgások miatt is, azonban a helyi kutatók szerint háromszor annyi víz párolog el belőle, mint amennyit az eső visszapótol.
A tóban lévő víz pedig elszennyeződött, alig van olyan partszakasza, ahol fertőzésveszély nélkül lehetne úszni benne.
Ráadásul a tó felkapott környék lett: egyre többen kezdtek a partján építkezni, az új nyaralók pedig elegáns kertet kívántak meg, amiket valahonnan öntözni kellett – hát a tó vizéhez nyúltak. Az állam pedig nem érzékelte a problémát: maga Recep Tayyip Erdogan is döntött egy kormányzati épület felhúzásáról a tó mellett.
A kár pedig hatalmas: a helyi önkormányzatok arra kérik a termelőket, hogy ne ültessenek olyan növényeket, amiknek nagy a vízigényük. A helyi gazdálkodóknak viszont nem megy egyik napról a másikra való átállás: volt, aki töpörödött, víz nélkül maradt barackjait mutogatta keseregve a hírügynökség munkatársainak, miközben azt mondta: „ha ez így megy tovább, fel fogunk hagyni a gazdálkodással. Az üzlet haldoklik”.