szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre csak szavak szintjén fontos a kormányoknak a kibocsátásmentes hidrogén, amely a tavalyi termelés kevesebb mint 0,1 százalékát tette ki. Ebből ráadásul a szénmegkötéses módszer nem is működik jól, szökik a metán.

Nő a világ hidrogénigénye, de a kibocsátásmentes, vagyis zöld hidrogén termelése képtelen felpörögni, állapítja meg a Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency, IEA) friss jelentése.

A dokumentum szerint a zöld hidrogén egyelőre maximum szavak szintjén fontos a világ kormányainak, melyek valójában se pénzt, se valódi akaraktot nem tolnak a hangzatos projektek mögé. A jelentés szerint a zöldhidrogénes befektetések fellendülését leginkább a magas energiaárak, az infláció és az orosz-ukrán háború által megrángatott ellátási láncok akadályozzák.

Az IEA szerint 2022-ben 95 millió tonnára emelkedett a globális hidrogénigény, de ezt szinte kizárólag fosszilis tüzelők segítségével előállított, nem tiszta hiderogénnel fedezték. A kibocsátásmentes hidrogén aránya az összes megtermelt hidrogénen belül tavaly kevesebb mint 0,1 százalék volt.

Zöld hidrogént elsősorban kétféleképpen lehet előállítani: vízmolekulák elektrolízises szétbontásával, melyhez az energiát szélturbinákból és napelemekből veszik, illetve fosszilis tüzelők égetésével, melynél viszont a felszabaduló szén-dioxidot megkötik.

Az IEA szerint a második módszer egyelőre nem sikeres, tavaly az ilyen módszerrel történő hidrogéngyártás során túl kevés szén-dioxidot kötöttek meg, és túl sok metán szivárgott a légkörbe, mely még sokkal intenzívebben melegíti a klímát.

Az IEA szerint a két módszer éves termelése 2030-ban elérheti a 38 millió tonnát, ha az összes, eddig bejelentett gyártóprojekt megvalósul a világban. Eddig viszont mindössze a projektek 4 százalékánál hoztak végleges beruházási döntést a cégek. Egyelőre úgy állunk, hogy a teljes potenciális termelésből évi 27 millió tonna készülne elektrolízissel, 10 millió tonna pedig széncsapdázással.

Az elektrolízises módszer felfutásának tempója viszont különösen aggasztó. Egy évvel ezelőtt az IEA úgy becsülte, 2022-ben a globális termelési kapacitás elérheti az 1,4 gigawattot, de ebből végül a mostani jelentés szerint csak a fele valósult meg.

A jelentés azt is megállapította, hogy a kormányok kiegyensúlyozatlanul ösztönözték az ellátás és a kereslet növelését. A gyártás-ösztönzési célok tavaly 35 millió tonnáig jutottak, de a kereslet-ösztönzési célok csak 14 millióig.

(Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!