szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A verseny, amelyre benevezett a svédországi Gotlandról indult, és az a célja, hogy felhívja a figyelmet a vízhiányra.

Kathleen Murray kiszáradt fűvel és erszényes borzok vájta lyukakkal teli kertjéről nem lehet azt állítani, hogy szépen gondozott. A nő a tasmániai Stanfordban él a négy tizenéves gyerekével. a portájára nincs bevezetve a víz, ezért az összegyűjtött esővíz túl értékes a számára ahhoz, hogy a pázsit öntözésére használja. Ha ugyanis elfogy, akár két hétbe is telhet, amíg lajtoskocsival visznek neki.

(null)

(null)

A nő, aki a kertjével németországi, franciaországi, kanadai, horvátországi, svédországi, amerikai és brit pályázókat győzött le, azt mondta a The Guardiannek: nagyon meglepte, hogy ő kapta az elismerést. Korábban úgy gondolt a nála tiszteletüket tevő és a táplálék utáni kutatás során jókora üregeket kaparó erszényes borzokra, mint károkozókra. „Most már látom, hogy tulajdonképpen felszabadítottak az alól, hogy valaha is újra le kelljen nyírnom a füvet” – magyarázta. Aztán azzal viccelődött, hogy nem bánja, hogy hétvégenként nem kell ezzel foglalatoskodnia, különösen azóta, hogy 2016-ban a férje lelépett, és magával vitte a fűnyírót is.

A legrusnyább pázsit díját először 2022-ben ítélték oda, a kezdeményezés a svédországi Gotlandból indult. A nyaralók körében népszerű sziget vezetése azután hirdette meg, hogy az előző évben kishíján vízhiány alakult ki náluk, ezért betiltották a kerti locsolást. A célja az volt, hogy felhívják az emberek figyelmét a problémára.

A tavalyi nyertes, a Gotlandon élő Stina Östman szerint az embereket nem kellene zavarnia, hogy kiégett a kertjükben a fű. „Én nem szégyellem magam, boldogan megmutatom a világnak” – mondta, és hozzátette, hogy ez volt a valaha legkönnyebben megnyert díja, hiszen semmit sem kellett tennie azért, hogy hozzájusson.

Kathleen Murray-t sem izgatja különösebben, hogy egyesek legelőnek nevezik, annak viszont kifejezetten örül, hogy beszélhet a biodiverzitásról, amely amiatt alakult ki a kertjében, hogy nem töri magát a kertészkedéssel. Sokféle állat ellátogat hozzá a közeli természetvédelmi területről, a telkére is úgy tekint, mintha annak része volna.

A Gotland önkormányzatát képviselő Mimmi Gibson szerint az általuk kitalált verseny finoman emlékezteti az embereket a vízhiány veszélyeire és arra, hogy akkor is klímahősök lehetnek, ha a világon semmit nem tesznek.

A pályázó kertekről azt mondta: „Mindegyik ocsmány volt és megérdemelte volna, hogy nyerjen, de a győztes tényleg nagyon-nagyon rusnya volt”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!