szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha viszont hosszabb távon nem jelennek meg természetes ellenségeik a márványpoloskáknak, minden évben kétszer számíthatunk rajzásra.  

Az „áprilisi nyár” miatt, úgy tűnik, tavasszal sem ússzuk meg poloskainvázió nélkül, ami az ázsiai márványpoloska rajzását jelenti. Az állatok szeptember-október környékén csoportosan vonulnak téli pihenőre. Kedvelt helyszíneik az emberi építmények, nem kevés kellemetlenséget okozva az ott lakóknak. A másik tömeges megjelenést mostanában, tavasszal érzékelhetjük, amikor az áttelelt egyedek kirajzanak.

Sokan már most is panaszkodnak a poloskákra, de Kóbor Péter, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének entomológusa úgy fogalmazott, a hirtelen jött áprilisi nyár akár még rosszat is tehet az állatoknak. Ha a gyors felmelegedés miatt a tartalékaikat már teljesen felélt állatok kirajzanak, de még nincs elég táplálékforrás, ráadásul közben bejön egy hűvösebb időszak, és a növények virágzása megreked, akkor a poloskák egy jelentős része éhen halhat.

A Délkelet-Ázsiából származó inváziós faj első hazai példányait egyébként 2013-ban fogták be a Soroksári Botanikus Kertben, ma pedig egyedszámban már messze felülmúlja az őshonos poloskákat. A kutató szerint ennek okát a számukra egyre kedvezőbb magyarországi éghajlati viszonyokban kell keresni, ráadásul ebben a régióban nincsenek jelen azok a kórokozók, élősködők, illetve ragadozók, amelyek szabályoznák a populációik egyedszámát.

Az invázió ellen Kóbor Péter a jól záródó, erős szúnyoghálót javasolja, de az is hasznos, ha a kertben kiteregetett ruhákat jól kirázzuk, mielőtt behozzuk a lakásba. Az összeporszívózás is segíthet, van, aki egy harisnyát tesz a porszívócsőbe, ami szépen összegyűjti a lakásba jutott egyedeket.

A kutató szerint ha a poloskáknak nem jelennek meg olyan természetes ellenségeik, amelyek a populációikat szabályoznák, akkor a mostani elterjedtségi szintjük hosszabb távon is beáll. Azaz az elmúlt években tapasztalt méretű rajzások általánossá válnak, ugyanakkor a jelenleginél „erősebb jelenlétük” már nem várható.

Végre kitalálták a csapdát, ami működik a poloskainvázió ellen

Egy új, mesterséges hőforrást alkalmazó poloskacsapdát fejlesztettek ki az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatói.

Arra a kérdésre, hogy több lesz-e poloska idén, a kutató szerint még nem lehet érdemben válaszolni. A szaporodásukat egy kicsit gátolhatják az aszályos nyári időszakok, amikor a lárvák „belesülnek” a bőrükbe, de ezenkívül rengeteg tényező befolyásolja majd, hogy idén mekkora szaporulattal kell számolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!