szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Powelliphanta augusta még a róla gondoskodó szakembereket is meglepte.

Eddig rejtély övezte egy nagyméretű, ragadozó csiga különös szaporodási szokásait, de most először sikerült felvételt készíteni arról, hogyan bújik elő a pete egy nyílásból, ami a feje közelében található.

A videót az Új-Zélandi Természetvédelmi Minisztérium osztotta meg a Powelliphanta augusta faj egyik példányáról.

A Powelliphanta augusta nevű csigafaj, ami őshonos az országban, veszélyeztetettnek számít, és a szakemberek már évek óta dolgoznak azon, hogy megmentsék a kihalástól.

„Figyelemre méltó, hogy ez az első alkalom, hogy szemtanúi voltunk annak, hogy az egyik példány petét rak” – nyilatkozta Lisa Flanagan, a természetvédelmi minisztérium munkatársa, aki 12 éve foglalkozik ezzel a fajjal. Hozzátette, vannak olyan egyedek, amelyek 25-30 évesek. „Ők szöges ellentétei az Új-Zélandra behurcolt kártevő csigának, amik olyanok, mint egy gyom, évente több ezer utódjuk van, és rövid életűek.”

A Powelliphanta augusta a 2000-es években komoly bajba került, ugyanis egy energiaipari vállalat egyik bányászati projektje miatt félő volt, hogy az élőhelyük elpusztul. Ekkor mintegy 4000 példányt távolítottak el a területről és telepítettek át, míg további 2000 példányt Hokitika városában olyan tárolókban helyeztek el, amelyekben hasonló körülményeket tudnak biztosítani, mint amilyenek a csigák eredeti élőhelyén jellemzőek.

Sajnos 2011-ben mintegy 800 csiga pusztult el véletlenül, ugyanis az egyik tároló nem működött megfelelően. A Természetvédelmi Minisztérium közlése szerint idén márciusban közel 1900 csigáról és közel 2200 petéről gondoskodtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!