Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Surányi György szerint az unortodox gazdaságpolitika nem hozott érdemleges gazdasági növekedést, és nem növelte a beruházásokat. Az alacsony beruházási rátát időlegesen stimulálhatja a jegybank, de a növekedési hitelprogram jelentős hányadát nem új beruházásra, hanem korábbi hiteleik kiváltására fordították a vállalkozások - mondta az Intesa Sanpaolo bankcsoport felügyelőbizottsági elnöke, egykori jegybankelnök a Joint Venture Szövetség konferenciáján szerdán Budapesten.
A jövő évi vállalati tervezés feltételeiről rendezett konferencián Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatott, hogy az ügyfeleket júniusban tudták értesíteni az alacsony kamatozású hitellehetőségről, és már augusztus végéig szerződést is kellett kötniük, hogy a hitel 30 százalékét szeptemberben folyósítani tudják. Úgy vélte, ennyi idő alatt alapos fejlesztést előkészíteni, és az ahhoz szükséges hitelt elbírálni nem lehet, ez is oka lehetett annak, hogy a 750 milliárdos hitelkeretből 150-200 milliárd jutott az új fejlesztésekre, a nagyobb rész hitelkiváltásra szolgált.
Chris Mattheisen, a Joint Venture Szövetség elnöke, a Magyar Telekom Nyrt. vezérigazgatója szerint nem a 80 százalékos adósságráta az ország legnagyobb problémája, hanem az, hogy stagnál a bruttó hazai termék (GDP). Tartós növekedést csak a külső és a belső piac élénkülése hozhat, és növekednie kell a beruházásoknak is - fogalmazott.
A beruházást az elnök nemcsak a külföldi cégek magyarországi invesztícióira értette, hanem a magyar vállalkozókra is. Mint hangsúlyozta, egy ország tőkevonzó képességét első helyen a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, majd a versenyképes adórendszer és a jogalkotás minősége határozza meg.
Surányi György az elmúlt évtizedeket bemutató több adatsorral illusztrálta, hogy Magyarország folyamatosan lemarad a régiós versenytársai mögött, holott tíz éve még előttük járt. Példaként említette, hogy a munkanélküliség megduplázódott, és az utóbbi időben kimutatott javulás sem attól van, hogy új beruházások nyomán új munkahelyek keletkeztek, hanem a közmunka javított az adaton.
Véleménye szerint a teljes adósság növekedett az utóbbi 3 évben, amit a 3 ezer milliárdos magánnyugdíj-pénztári vagyon elköltésével magyarázott, hiszen annak nyomán a jövőben többlet kiadása keletkezik az állami költségvetésnek. Márpedig stagnáló gazdaságban, ha egy kiadás növekszik, a torta többi szeletét kell vékonyabbra szabni - vonta le a következtetést.
A volt jegybankelnök szerint előre látható volt, hogy az egykulcsos szja, a családi adókedvezmény és a társasági adó kulcsának a csökkentése nem növeli a belső fogyasztást. Surányi György a nem szokványos eszközöket nem kifogásolta, csupán azt, hogy azok hatástalanok maradtak. Az adócsökkentések miatt kiesett 800-900 milliárd forint pótlását azóta is keresi a kormány, egyik pótló eszköz volt például a több ágazatot érintő különadó - mondta.
Az infláció csökkenéséről úgy vélekedett, hogy a rezsicsökkentés miatti esés nem organikus fejlődés eredménye, és hosszabb távon nem fenntartható.
Wolf László a banki hitelezés visszaesését a lakáshitelek példáján érzékeltette. A válság előtt a bankok havi 100 milliárd forint lakáshitelt helyeztek ki, ebből az OTP 28 milliárddal részesedett. Ma a havi kihelyezés a piacon 20 milliárd, ebből az OTP része 6-7 milliárd forint.
A magyar gazdaságból 3,5-4 milliárd euró beruházás hiányzik - vélte a vezérigazgató helyettes. A bankok rossz hitelállománya közelít a 20 százalékhoz, ez is fékezi a hitelezést, továbbá egyes bankok tőkehiánnyal küzdenek. Az elmúlt 2 évben 3 milliárd euró tőkét hoztak a tulajdonosok a magyar bankjaikba - fejtette ki.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Brutális állatkínzásról szóló videók terjednek globálisan. A tartalomgyártók jellemzően kínaiak, és mivel az országban harmatgyenge az állatvédelem, ezt a legtöbb esetben büntetlenül művelhetik. Az internetnek erről a sötét bugyráról először beszélt lapunknak a Feline Guardians nevű nemzetközi aktivista csoport egy magyar tagja.
Itt az ideje eldönteni, mi a fontosabb politikai szinten is: a sportsiker vagy a gyermekek biztonsága?
Gulyás Gergely és Panyi Miklós beszélgetéséből több fontos információ is kiderült.
Érdemes árnyékba húzódni.