szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb rezsicsökkentés belengetése, tovább bugyogó NAV-botrány, állítólagos Gazpromos érdeklődés a Mol Ina-pakettje iránt, folytatódó pénztárgép mizéria. És még újabb Ryanair járatoktól is búcsút vehetünk. Kövesse a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!

A héten is bugyogott a NAV-botrány, és még most sem látni, mi lesz az eredménye. A kormánypártiak mindent megtesznek, hogy a parlamenten kívül tartsák az ügyet, például leszavazták, hogy a nemzetbiztonsági bizottság megtárgyalja. Varga Mihály azzal állt elő, a NAV tud arról, hogy az áruházláncok polcain áfacsalásokban érintett termékek landolnak, de nincs rá bizonyítéka. Horváth András szerint ez az ő állításait igazolja, és előkerült egy olyan dokumentum is, amelyből kiderül, hogy az adóhatóság több vizsgálatot is leállított, amikor kiemelt adózók is a célkeresztbe kerültek. A NAV volt munkatársa akár Orbánhoz is bemenne, a Nemzeti Nyomozó Iroda pedig nyomozást indított az ügyben hivatali visszaélés gyanújával.

Orbán Viktor állítólag a Mol INA-pakettjéről egyezkedett a Gazprom vezérével szerdán. Horvát lapértesülés szerint az orosz állami olajvállalat vezetője azért jött Budapestre, hogy Orbán politikai támogatását kérje, amennyiben a Mol el akarja adni a részvénycsomagját. A Miniszterelnökség korábban azt mondta, hogy a Déli Áramlat vezetékről beszélgettek.

Egyre nagyobb a visongás, hogy bezárnak a benzinkutak, gyógyszertárak január 1-től, mert fizikai képtelenség beszerelni a NAV-hoz bekötött számítógépes pénztárgépeket,nem is fognak addig megérkezni a gépek. A Nemzetgazdasági Minisztérium azonban nem tágít, és nem módosítja a december végi határidőt. Viszont felállít egy munkacsoportot, hátha attól jobb lesz mindenkinek.

A Fitch Ratings szerdán megerősítette Magyarország "BB plusz" szintű hosszú futamú szuverén devizaadós-besorolását, valamint a hazai valutában fennálló államadósság befektetési szintű, "BBB mínusz" osztályzatát. Ezt azzal indokolták, hogy az előrejelzések szerint az államháztartási hiány a 2013-2015-ös időszakban emelkedik ugyan valamelyest, de továbbra is 3 százalék alatt marad, és így változatlanul megfelel a "BB/BBB" szuverén besorolási kategóriára jellemző szintnek.

Újabb komoly járatritkításba kezdett a magyar piacon a legnagyobb európai fapados légitársaság, a Ryanair – közölte a Forbes magazin magyar kiadása, amely szerint így eldőlt a fapados budapesti harca a Wizz Airrel.

Elvehetik a bankbetétek egy részét a jövőben az Európai Unióban, ha egy pénzintézet fizetésképtelenné válik. Az adófizetők pénzéből csak a hitelezők követeléseinek lefaragása után lehet majd tőkét juttatni a banknak. A kisebb betétesek ugyanakkor (100 ezer euróig) továbbra is védelmet élveznek majd.

Magyarország mind a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP, mind pedig az egy főre eső tényleges fogyasztás tekintetében az Európai Unió öt legszegényebb országa közé tartozik a legfrissebb uniós statisztikák szerint.

Lassan már csak nagyítóval látszik a magyar infláció: novemberben már csak 0,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy éve, idén októberhez képest pedig még 0,1 százalékkal csökkent is a pénzromlás üteme.

A hét képe: két McDonald's étterem is bezár Budán. A Budagyöngyében már megszűnt, de a Szépvölgyi úton se lesz McDonald's. A cég közlése szerint hálózatfejlesztésük természetes velejárója, hogy a folyamatos változásokhoz rugalmasan alkalmazkodva egyes éttermeket bezárnak, és helyettük máshol keresnek lehetőséget új éttermek nyitására.
AFP / Fred Tanneau

A hét mondata: két sikeres rezsicsökkentés után érdemes megnézni a harmadikat is, a frakcióvezető úr már dolgozik rajta – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Polgári Magyarországért Alapítvány rendezvényén.

Aktuális Tündérmese Mutatók (ATM)

Az áruexport 4,7, az import 2,7 százalékkal nőtt euróban számolva idén októberben az egy évvel korábbival összehasonlítva – jelentette az első becslés alapján hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A növénytermesztés kibocsátási volumene 2013-ban 22 százalékkal haladta meg a múlt évit, az állattenyésztésé viszont 3 százalékkal elmaradt attól – jelentette a mezőgazdasági számlarendszer előzetes adatai alapján kedden a KSH. Októberben felgyorsult az ipari termelés éves növekedési üteme, a kibocsátás 6,0 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a szeptemberi 5,5 százalékos emelkedés után – jelentette a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!