Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az év utolsó hónapjában gyorsult az ipari termelői árak emelkedése, éves alapon 22 százalékos volt a növekedés. Az energiaiparban 56 százalékos volt a drágulás. Ez semmi jót nem jelent a fogyasztói árakra, az inflációra nézve.
2021 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 22,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – írja jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A novemberi adat hasonlóan pocsék volt, ám a termelői árak még ahhoz képest is emelkedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 1,7, az exportértékesítési árak 1,5, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal növekedtek.
Az ipari termelői árak nem jelennek meg közvetlenül és azonnal a fogyasztói árakban, de idővel elkerülhetetlen, hogy begyűrűzzenek oda, különösen ilyen drasztikus áremelkedés esetén. Vagyis az ipari termelői árak elszállása további felfelé mutató kockázatot jelent a 2022-es inflációs előrejelzésekben. Decemberben az infláció meglepetésre 7,4 százalék volt, vagyis nem lassult novemberhez képest, ahogy az elemzők és a jegybank várták. A jegybank év elejére még magas, 6 százalék fölötti inflációt prognosztizál, ami csak év végére mérséklődik 4 százalék alá. Éves átlagban így 5 százalék körüli inflációra számítanak.
Az energiaiparban 56 százalékkal nőttek az árak
Az ipari termelői árakra visszatérve, decemberben a 2020. decemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 31,4 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,5, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 56,0 százalékos volt a drágulás.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 43,6, a beruházási javakat gyártókban 8,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 9,7 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 17,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 11,6, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében – 226 százalékos volt a drágulás.
Éves átlagban is durva volt az áremelkedés
2021 egészében az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 13,5 százalékkal magasabbak voltak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 17,0 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 13,8, míg az energiaipari árak 24,6 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 23,0, a beruházási javakat gyártókban 5,3, a fogyasztási cikkeket gyártókban 4,9 százalékkal emelkedtek.
Az ipari exportértékesítési árak 11,8 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 8,1, a kis súlyt képviselő energiaiparéi átlagosan 119 százalékkal magasabbak voltak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.