A Kommerszant című orosz lapban pénteken megjelent interjúban Szaakasvili kijelentette: tárgyalásokra csak akkor kerülhet sor, ha Oroszország visszatér a kiinduló pozícióhoz, és elismeri az egységes Grúziát és annak határait (vagyis azt, hogy a kilencvenes évek elején elszakadt Abházia és Dél-Oszétia Grúzia része). Megismételte: a dél-oszétiai orosz katonai akció célja a grúziai rezsim megdöntése és Grúzia függetlenségének korlátozása, vagy felszámolása.
"Tbiliszi egyáltalán nem szándékozik Moszkvával tárgyalni területi épségéről, amelyet Oroszország megsértett, hanem csakis az agresszor orosz csapatok kivonásáról. Készek vagyunk megvitatni a fegyvernyugvást, és miegyebet, de Oroszország nem ismeri el Grúzia függetlenségét és területi épségét, s ilyen helyzetben nehéz tárgyalásokat kezdeni" - mondta.
Az elnök állította: hazugság, hogy Grúzia támadott volna meg bárkit, hazugság, hogy békés dél-oszétiai lakosok váltak a grúz katonák áldozataivá, mert azok nem is találkoztak civilekkel. Utalt arra, hogy sok háború ilyen hazugságokkal kezdődik.
Arra a kérdésre válaszolva, gondolt-e rá, hogy ha megtámadja Dél-Oszétiát, Oroszországgal kerül szembe, lényegében beismerte, hogy erre fel volt készülve. Hosszan beszélt arról, hogy Oroszország hónapok óta készült erre a háborúra, s a Grúziával baráti kapcsolatokat ápoló országok titkosszolgálatai is jelezték ezt hónapokkal korábban, vagyis Grúziát nem érték váratlanul a történtek.
Meggyőződésének adott hangot, hogy nem volt más választása: Grúziának meg kell őriznie államiságát és ki kell szorítania az orosz csapatokat egész Grúzia határain túlra. "Nem vagyok hajlandó semmiféle kompromisszumra Putyin rezsimjével" - mondta.
Szaakasvili szerint mindezt Grúzia saját erejére és barátai segítségére támaszkodva viszi véghez, és soha nem engedi át területe egy négyzetcentiméterét sem Oroszországnak, sem másnak, hanem a végsőkig fog harcolni. Megismételte Washingtonban sietve cáfolt kijelentését, miszerint az Egyesült Államok nem segélyt küld katonai repülőgépein, hanem ellenőrzése alá vonja a grúziai repülőtereket és kikötőket, s ez igen fontos fejlemény a régiós geopolitikában. Úgy vélte, Washington azért nem vette nyomban védelmébe Grúziát, mert "senki nem számított arra, hogy Oroszország túlmegy az emberiesség minden határán, s hatalmas kárt okoz Grúziának".
Végül arra a kérdésre, nem tart-e attól, hogy miatta globális konfliktus alakul ki Oroszország és az Egyesült Államok között, Miheil Szaakasvili így válaszolt: "Az utóbbi néhány napban annyi aljasságot láttam már az orosz hadigépezet részéről, hogy már semmitől sem félek".
Szaakasvili nem hajlandó kompromisszumra
Miheil Szaakasvili grúz elnök "nem hajlandó kompromisszumra Vlagyimir Putyin rezsimjével", s kitart amellett, hogy Dél-Oszétia, illetve Oroszország támadta meg a dél-oszétiai grúz enklávékat, s a múlt pénteki grúz támadás, a bombázásokat is beleértve, csupán az orosz tankok feltartóztatását szolgálta.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.