Lakásvásárlás: új hitelek önerő nélkül

2 perc

2006.10.26. 09:25

Új hiteltípusokkal gazdagodik a hazai piac, hiszen megesik, hogy évek óta eladatlan ingatlanunkban éldegélünk, önerőnk nincs, ráadásul megtaláljuk álmaink ingatlanját. Hogyan tehetünk szert a kiszemelt ingatlanra? Miből lesz önerőnk?

A költözési hitelnek éppen akkor vehetjük hasznát, amikor már megvan a kiszemelt otthonunk, ám saját ingatlanunkon még nem sikerült túladnunk, és nem is akarjuk ár alatt értékesíteni. Ebben az esetben az ingatlan eladásáig olyan áthidaló hitelre van szükségünk, amely nem terhel bennünket havi szinten – magyarázta Terbe Ernő, a Bankárnet Kft. ügyvezetője. Bár a költözési hitel egyelőre egyedülálló termék és jelenleg csak az Inter-Európa Banknál igényelhető, a szakember szerint hamarosan elterjed a hazai hitelezési piacon.

Költözési hitel esetében a bank az ingatlan megvásárlásához vagy felépítéséhez szükséges összeget két hitelből, egy költözési lakáshitelből és egy „normál” lakáshitelből állítja össze. Maga a költözési hitel kétéves lejáratú, és legkésőbb a lejáratkor vissza kell fizetni. Ennek fedezetéül az eladásra szánt ingatlan szolgál. A költözési lakáshitelnek sem havi tőketörlesztési, sem pedig havi kamatfizetési kötelezettsége nincs – a kölcsönt és járulékait legkésőbb két év múlva, az értékesített ingatlan eladási árából kell visszafizetni.

Mennyi a törlesztőrészlet

Volksbank önerő nélküli hitel
(35 év, 5 millió forint)

Használt lakás havi törlesztő részlete: 32 435
THM: 7,95 százalék,

Új lakás törlesztő részlete: 31 733
THM: 7,73 százalék

IEB költözési hitel
(Max. 30 éves futamidő)

Költözési hitel THM-je: 5,85 százaléktól
Normál lakáshitel: 5,51 százalék

A hitel másik része a „normál” lakáshitel, amelynek fedezete a frissen vásárolt ingatlan lesz, és havi egyenletes törlesztő részletekben fizetendő vissza. A költözési lakáshitellel és a „normál” lakáshitellel együttesen saját erő nélkül  is megvásárolható a kiszemelt ingatlan, mivel az önerőt a költözési hitel, az azon felüli részt pedig a „normál” lakáshitel biztosítja.

Ne fussunk ki a hitelből!

A hiteltípussal kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy a két hitel fedezetéül szolgáló ingatlanok egyetemleges biztosítékot képeznek – hangsúlyozta a szakember. A megoldás leginkább az új lakások lízingjéhez hasonlítható, mivel ebben az esetben sem kell önerőt igazolni a vásárláshoz, havi törlesztéskor pedig pusztán csak a lakáshitel havi törlesztését kell fizetni. A költözési hitel emiatt nem terheli annyira a családokat, mintha egyszerre két hitelt fizetnének. E hiteltípusnak egyetlen buktatója lehet: mivel szerződésben vállaljuk, hogy a régi, eladásra váró ingatlanunkat két éven belül értékesítjük, igyekeznünk kell az adásvétellel. Ha kifutunk az időből, előtörlesztenünk kell a költözési hitelt, és egyszeri kamatot, valamint kezelési költséget is fizetnünk kell. (Ez az Inter-Európa Banknál felvett 5 millió forintos költözési hitel esetén körülbelül 500 ezer forintot jelent.)

Lízinghelyettesítés nulla önerővel

Az önerőt eddig csak az új lakások lízingelésekor úszhattuk meg, októberben azonban egy új termék is megjelent a piacon: a Volksbank október elsején elsőként vezette be „lízinghelyettesítő”, nulla százalék önerős hitelét. Jelenleg ez az egyetlen olyan lakáshitel, amely nem követel minimális önerőt sem. A termék a költözési hitelhez hasonlóan megoldást nyújthat az eladásra váró ingatlan melletti lakásvásárlásra, a törlesztés ugyanis a maximum 2 éves türelmi és rendelkezésre tartási idő után is kezdődhet, addig elegendő csak a kamatokat fizetni. A hiteltípus felvehetőségét némileg nehezíti, hogy 10 millió forintos hitelösszeg felett hitelfedezeti életbiztosítás megkötését és adóstárs bevonását is kéri a bank.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség