Londonból kedvezőnek tűnik az MNB inflációs jelentése
Piaci szempontból igen kedvezőnek nevezték londoni feltörekvő piaci elemzők az MNB hétfőn kiadott inflációs jelentését, amely szerintük megnyitja az utat a pénzügypolitikai enyhítéshez, ennek kezdetét azonban csak az év utolsó szakaszára várják.
Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy mindezek alapján számít-e tartós és jelentősebb további forinterősödésre, Evans nemmel válaszolt, mondván: a Magyarországgal jórészt azonos feltörekvő piaci térségen belül is vannak országok, elsősorban Törökország, amelyek jóval magasabb reálhozamokat kínálnak, a távolabbi térségben pedig ebbe a kategóriába esik például Dél-Afrika vagy Brazília. Azonban e magas hozamú fizetőeszközök felértékelődése is megtorpant az elmúlt hetekben, ahogy a forinté is, ráadásul ez "nem forintsztori, ez feltörekvő piaci sztori ... a piaci szereplők továbbra is hisznek ugyan a hozamelőny-játékban, most már azonban kezdenek aggódni a felértékelődések mértéke, esetleges túlfeszítettsége miatt", mondta a Bank of America londoni alelnöke.
Evans szerint inkább arra van esély, hogy a forint nem fogja áttörni a 250-es szintet, mert sok piaci szereplőnek máris aggályai vannak a feltörekvő piaci árfolyamokkal kapcsolatban, és valószínű, hogy "a felértékelődési sztori egyébként is a végéhez közeledik". Arra a kérdésre, hogy tudná-e számszerűsíteni a magyarországi pénzügypolitikai enyhítésre adott előrejelzését, a BoA szakértője azt mondta: várakozása szerint csak a harmadik negyedév után valószínű tartós inflációcsökkenés, így az MNB akkortól láthat hozzá negyed százalékpontos kamatcsökkentésekhez. Evans szerint jó esély van arra, hogy az év végére 7,25 százalékig csökken az MNB alapkamata, figyelembe véve azt is, hogy a jegybankban bekövetkező személyi változások várhatóan jóval enyhébb alapállású Monetáris Tanácsot eredményeznek.
Radoslaw Bodys, a Merrill Lynch londoni részlegének közép-európai közgazdásza szerint az alapkamat szinten tartásáról született hétfői döntés megerősíti a ház azon nézetét, hogy a pénzügypolitikai szigorítás tetőzött, jóllehet "az enyhítés valószínűleg nem kezdődik el azonnal", mivel az infláció "a vártnál hosszabb ideig lesz a vártnál magasabb". Az elemző szerint a Merrill Lynch fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB az idén 1,00 százalékponttal csökkenti alapkamatát, de az enyhítés kezdetét most már a harmadik-negyedik negyedév előtt nem várja.
A 2008-as inflációs előrejelzés jelentős csökkentése Bodys szerint megerősíti azt a várakozást, hogy az MNB az inflációs kiugrást átmenetinek tekinti, és nem fog rá reagálni. A Merrill Lynch londoni elemzője is felidézte, hogy a Monetáris Tanács két "héja" tagjának mandátuma jár le márciusban, és onnantól a testület alapállása szerinte enyhülni fog.
A hétfői új inflációs jelentés szerint a Magyar Nemzeti Bank 2007-ben éves átlagban 7,4 százalékos inflációt vár a negyedévvel korábban jósolt 6,9 százalék helyett, 2008-ra azonban 3,4 százalékos fogyasztóiár-indexet jósol a három hónappal ezelőtti 4,1 százalékos előrejelzéssel szemben. Az MTI által előrejelzéseikben előzetesen szemlézett vezető londoni befektetési házak számítottak a jövő évi átlagos inflációra szóló MNB-jóslat csökkentésére, de nem ilyen mértékűre. A JP Morgan hétvégi előrejelzésében például az állt: a három hónappal ezelőtti szinthez képest végbement forinterősödés és olajárcsökkenés lehetővé teszi az MNB-nek, hogy 2008-ra szóló inflációs jóslatát 3,6 százalékra csökkentse a korábbi 4,1 százalékról. A Goldman Sachs londoni befektetési részlege által a hétfői monetáris tanácsi ülés előtt kiadott hétvégi előrejelzés 3,8 százalékra csökkentett 2008-as inflációs MNB-jóslattal számolt.