Wallenberg munkatársa volt, aztán egy életen át titkolnia kellett, ki is ő valójában

A szenvedélyes és energikus, 97 éves asszony, Raoul Wallenberg svéd diplomata zsidómentő csapatának egyetlen még élő tagja, a múlt héten a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban mesélt életéről.

  • Révész Sándor Révész Sándor
Wallenberg munkatársa volt, aztán egy életen át titkolnia kellett, ki is ő valójában

Bach Marianne néven anyakönyvezték 1922-ben Debrecenben. Édesanyja az erdélyi szombatosok (zsidókká lett székely unitáriusok) köréből érkezett, apja lengyel zsidó családból. Német nevelőnő volt mellette, ő vitte titokban katolikus templomba; esténként vele németül, majd a nagymamájával héberül imádkozott. Ettől úgy érezte, sok angyal vigyáz rá. Üzletember apja mindenét elveszítette az 1929-es  világválság idején, és az elszegényedett család Budapestre költözött. A fiatal lány apja debreceni és anyja erdélyi tájszólását keverte, a leányiskolában a tanár dicsérte, amiért nem úgy beszél, mint a pesti zsidók, osztálytársai viszont kinevették a tájszólásáért.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.