Nyitás előtt zárás – Orbánék vakrepülésre kényszerítik Karácsonyt

8 perc

2020.05.13. 14:45

A kormány a betegeket két fővárosi intézménybe parancsolta, és korlátozások enyhítéséhez szükséges támpontokat, információkat még a főpolgármester elől is titkolják. Közben egyre inkább kórházi fertőzéssé válik Magyarországon a Covid–19.

Felelőse csak akkor van a koronavírus magyarországi terjedésének, ha az a kormánypárt politikai érdekeit szolgálja – olvasható ki a tatabányai Szent Borbála Kórházban történtekből. Miközben a fővárosi eseteket már külön rubrikában közli a kormányzati honlap, a Komárom-Esztergom megyei számokat nem választják külön az intézménytől, pedig a 173 igazolt koronavírusos eset fele a kórházhoz köthető. Egy betegápoló meghalt, 46 dolgozó megfertőződött, az intézmény pedig április 28. óta járványügyi zárlat alatt van, új betegeket nem fogadhat. A kormányfő – szemben a fővárosi Pesti úti idősotthon esetével – mégsem ígér elszámoltatást, pedig lenne mit feltárni.

A Pesti úti katasztrófa: negróval a járvány ellen

Miközben a Pesti Úti Idősek Otthonában töretlenül nő a fertőzöttek és a halottak száma, az állami szervek látványakciókkal, a Fővárosi Önkormányzat pedig dokumentumokkal igyekszik kezelni az egyetlen olyan problémát, amit nem most kéne megoldani: a felelősség kérdését. A politikai meccs azt is akadályozza, hogy legalább más intézményekben hatékonyabb legyen a járvány elleni védekezés.

  • Kórházi bajok

A tatabányai kórház főigazgatója, Lőke János március végén már jelezte gondjait az országos tiszti főorvosnak. Arról számolt be, hogy 71 dolgozója esett ki a munkából fertőzöttség vagy annak gyanúja miatt. Ennek ellenére többen még április közepén is napokig dolgoztak vírusos tünetekkel az intézményben. Ezt követően már futótűzként terjedt a járvány a belgyógyászati, a gasztroenterológiai és a nefrológiai osztályon.

A munkaerőhiány, a védőeszköz-használat elégtelensége, a meggondolatlanság a gyanú szerint egyaránt hozzájárulhatott a kórokozó terjedéséhez. Kórházi források állítják: tudottan fertőzöttek mellől helyeztek át betegeket egyik kórteremből a másikba. És arra sincs hivatalos magyarázat, hogy a városban közadakozásból, 18 millió forintért megvásárolt PCR-laborberendezés munkába állítása miért húzódott két hétnél is tovább.