Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Politikai alapon válogat a magyar nyelven játszó erdélyi színházak között is az Orbán-kormány: aki jóban van Vidnyánszky Attilával vagy Demeter Szilárddal, az kaphat Budapestről támogatást, aki viszont nem, az kimarad a furcsa útvonalakon érkező pénzesőből.
Miközben a múlt év végén a független színházak támogatásának csökkentése, illetve megvonása miatt tiltakozott a szakma és a velük szolidáris közönség Budapesten, az Orbán-kormány közel egymilliárd forint támogatást osztott szét a határon túli – döntően erdélyi –, magyar nyelven játszó teátrumok között.
Ebből is látszik, hogy pénz a magyarországi függetlenek számára is lenne, csak politikai okokból leckézteti őket a kabinet. Arról nem is beszélve, hogy a határon túli fociklubok megint milliárdokat kaptak, s ha erre jutott a magyar közpénzekből, akkor a függetlenek támogatása sem pusztán anyagi kérdés.
A kormány elkezdte megtömni az erdélyi színházak zsebeit
A színházakat érintő törvénymódosítás ellen tüntetnek a Madách téren este 6-tól. A kormány hétfőn délelőtt nyújtotta be a törvénymódosítást, amelyet szerdán már el is fogadhat a Parlament. A gyűlésen felszólalt Karácsony Gergely főpolgármester is.
Bár ezt magyarországi társaik is elmondhatják magukról, a magyar nyelven játszó erdélyi színházaknak tényleg úgy kell a támogatás, mint egy falat kenyér. Ráadásul nem pusztán szolidaritásból. Szakmai munkájuk egészen kimagasló, a kolozsvári színház igazgatója, Tompa Gábor például már többször – tavaly is – megkapta a legjobb rendezőnek járó elismerést a Román Színházi Szövetségtől. 2018-ban pedig a kolozsváriak egyik előadása nyerte a magyar színházak szakmai találkozója, a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) legjobb előadásának díját, és többször volt díjazott a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház is.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.