Amikor a Stasi NSZK-s terroristát küldött a szovjet atomkutatóba

6 perc

2020.06.13. 15:00

Terroristabújtatási történetek közben nagypolitika Berlinben: bomlik a Varsói Szerződés, vihar a parlamentben. A német egyesítés folyamatát végigkísérő sorozatunk, az "Eljött a paradicsom" soron következő epizódja – 1990. június 12.

A német egyesítés története

Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.

A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

  • 1990. június 12. – RAFinált trükkök

A keletnémet titkosszolgálat egy nyugatnémet terroristát küldött a szovjet atomkutatás központjába. Ezzel a szinte hihetetlen fordulattal folytatódik az amúgy is nagy feltűnést keltő botrány, amely a múlt héten robbant ki. Egy Susanne Albrecht nevű terroristáról van szó, aki a hetvenes évek végén a hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) tagjaként részt vett egy bankár elleni merényletben és más terrorcselekményekben.

A nyugatnémet rendőrség hiába kereste – arra gyanakodtak, hogy valamelyik arab országban vagy Latin-Amerikában szívódott fel. Közben szabályos polgári életet élt a szomszédban, Kelet-Berlin egyik szürke lakótelepén, Marzahnban. Mindenki biztosra veszi, hogy a nyugatnémet terroristának a keletnémet titkosszolgálat, a Stasi segített, és nyomra is az vezetett a múlt héten, hogy most, ha nehezen is, de megnyílnak a Stasi irattárai.

Susanne Albrecht letartóztatása az NDK-tévé híradójában /// Atomkutatóba küldték
Deutsches Rundfunkarchiv

Az NDK-rádió egyik szovjetunióbeli tudósítója most azzal a meglepetéssel szolgált, hogy a terrorista két évet a Szovjetunió szigorúan titkos atomkutató központjában, Dubnában töltött, természetesen ugyanúgy álnéven, mint ahogy Kelet-Berlinben sem a saját nevén élt. Állítólag azért küldték a Szovjetunióba, mert egy nyugatnémet tévéműsor nyomán a nyolcvanas évek végén Berlinben felismerték. Hogy az atomközpontban volt-e titkos megbízatása, azt nem tudni. Susanne Albrechtet az NDK hamarosan kiadja a nyugatnémet hatóságoknak, és már előre közölték, hogy több mint egy évtizeddel a bankárgyilkosság után sem számíthat enyhe ítéletre.