Szeretettel a Vajdaságból: Benedek Tibor tisztelője lehet a szerbiai látszatdemokrácia őrzője
A szerbiai választásokon az eddig is kormányzó párt óriási sikert aratott, egyetlen ténylegesen ellenzéki párt lesz ott a parlamentben, ennek oszlopos tagja Aleksandar Šapić, minden idők egyik legjobb vízilabdázója. Ő példaképeként nézett fel a minap elhunyt magyar pólós legendára, meghatóan búcsúzott tőle, és ezzel Magyarországon hirtelen óriási népszerűségre tett szert.
Benedek Tibor halála után Aleksandar Šapić hosszú bejegyzésben osztotta meg a legendás magyar vízilabdázóval kapcsolatos emlékeit. A pólós – aki sokak szerint minden idők legjobb szerb sportolója – ebben elmondta, mindig is a magyar vetélytársát tartotta a példaképének, de ezt az életében soha nem mondta el neki, és ezt most már bánja. A megindító bejegyzést a magyar sajtó jelentős része lefordította és leközölte, Šapić Facebook-profiljára pedig azóta százával érkeznek az elismerő és köszönő szavak Magyarország minden részéről, sőt, a világ minden tájáról, ahol magyarok élnek.
Érzelmes levélben búcsúzott el Benedek Tibortól az egyik legnagyobb ellenfele
Alekszandar Sapics arról írt, hogy Benedek Tibor volt az egyetlen vízilabdázó, akire igazán felnézett, de sosem volt bátorsága ezt neki elmondani.
Vízilabdás karrierjének befejezése után Šapić politikai pályára lépett. Ő Belgrád egyik legnépesebb kerületének, Újbelgrádnak (Novi Beograd) a polgármestere, és egyben a Szerb Patrióta Szövetség nevű párt elnöke. A június 21-én lezajlott szerb parlamenti választások végleges, de még nem hivatalos eredményei szerint pedig az eddig is hatalmon levő Szerb Haladó Párton (SZHP) és mindeddig hűséges koalíciós partnerén, a Szerbiai Szocialista Párton kívül (a kisebbségi listákat nem számítva) egyedül a patriótáknak sikerült bejutniuk az új összetételű parlamentbe.
Szerbia újkori történelmének egyik legfurcsább, ha ugyan nem a legfurcsább választásán van túl.
Az eredetileg április 26-ára kiírt választások körüli tevékenységek és előkészületek épp csak elkezdődtek, amikor közbejött a járványveszély és az amiatt kihirdetett rendkívüli állapot, ami szabályosan kettévágta az egész választási ciklust.
A március közepétől életbe lépett kijárási tilalom, az átmenetileg felfüggesztett gyülekezési jog, a nyilvános rendezvények betiltása gyakorlatilag lehetetlenné tett bármilyen érdemi ellenzéki tevékenységet, s ezt maga az ellenzék is tetézte a bojkott kérdése körüli megosztottságával. Ugyanakkor a rendkívüli állapot egyértelműen Aleksandar Vučić államelnöknek, valamint pártjának és a kormánynak kedvezett, amely naponta megjelenhetett a köztévében és valamennyi fontosabb médiumban, amint éjt nappallá téve küzd a láthatatlan ellenség ellen, hogy megmentse az országot és a népet.