Ulbrichtot nyalni: kivételes lehetőség az NDK végnapjaiban – 1990. szeptember 6.

6 perc

2020.09.05. 15:00

Honecker elődjének személyi kultuszából most az egyszer profitáltak a keletnémetek. Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története

Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.

A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.

  • 1990. szeptember 6. – Az új urak

A leleplezés annyira kínos, hogy a kormány szóvivője már tegnap cáfolta, ami a mai újságban jelent meg. Az új urak a régi előjogokat élvezik – írja a Neue Berliner Illustrierte, midőn megszellőzteti az NDK-beli kormánypárt egyik legfontosabb személyiségének lakásügyét. Günther Krause államtitkár, akinek már szinte biztos helye van Kohl kancellár mellett az össznémet kormányban is, nemrég költözött egy elegáns villába Berlin zöldövezetében.

Az újság szerint a közpénzekből épült ház ára 1 millió keleti és 100 ezer nyugati márka. A kormányszóvivő tegnapi közlése szerint a lakáskiutalás teljesen törvényes, és az államtitkár méltányos lakbért fizet: több száz márkát. Az újság nemcsak a kedvezményes lakáshoz juttatáson ütközik meg, hanem azon is, hogy az államtitkár olyan villába költözött, amelyet a helyi kerekasztal mozgássérülteknek szánt. A hetilap szerint a villát eredetileg egy amputált lábú, idős politikusnak építhették.

Günther Krause egy idei YouTube-videón, a neutrínóenergia reklámembereként /// Mindig volt üzleti érzéke
YouTube
  • 1990. szeptember 6. – Iratkezelés

Bár az NDK parlamentjének mai ülésén a hivatalos napirenden nem szerepelt a titkos államvédelmi dossziék ügye, a kompromisszum mégis közeledni látszik. Miután az alternatívok egyik képviselője egy interpellációban szóba hozta a dolgot, kiderült, hogy a két német kormány valószínűleg levélváltás formájában egészíti ki a múlt héten aláírt egyesítési szerződést, és ily módon szavatolják, hogy a 6 millió személyi dosszié nem kerül nyugatnémet kézbe (az NDK-nak 1990-ben kereken 16 millió lakosa volt – a szerk.).

Az is kirajzolódni látszik, hogy az össznémet bizottságot, amely felügyel majd a politikailag kényes irattárra, egy keletnémet parlamenti képviselő vezeti majd, méghozzá az alternatívok embere. Az Új Fórum és a többi alternatív csoport azonban változatlanul megszállva tartja az államvédelem, a Stasi volt berlini központját, mindaddig, amíg biztosak nem lesznek afelől, hogy – ahogy ők mondják – a keletnémetek saját múltját maguk a keletnémetek rendezhetik.

Tüntetés 1990 szeptemberében Drezdában /// 'Az iratok itt maradnak'
Bundesarchiv / Matthias Hiekel / CC-BY-SA 3.0