Wartburg helyett Opel: 30 éve szűnt meg az NDK – 1990. október 3.
Érdemes letartóztatni a kémfőnököt, ki kell árusítani a hidegháborús tartalékokat, tiltakozás a lengyel vízumkényszer ellen. Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.
1990. október 3. – Egyesülve
Nem a törvényeken és a szerződéseken múlik, hogy a német egység sikeres legyen, hanem magukon az embereken. Erre hívta fel honfitársai figyelmét a német szövetségi elnök, Richard von Weizsäcker, és hozzátette, hogy ezekben az emberi dolgokban van még bőven tennivaló. A ma déli ünnepségen arról beszélt, hogy az NDK lakói meg akartak ugyan szabadulni a régi rendszertől, de az újhoz való mindennapi alkalmazkodás időnként emberfeletti erőfeszítéseket követel tőlük.
Ne fogják fel szükségállapotnak az új helyzetet – fordult a keletnémetekhez az elnök, a nyugatnémetektől pedig szolidaritást kért. Ugyancsak a keletnémetekhez fordulva kifejtette:
az NDK kudarcának a rendszer az oka, nem pedig a benne élő emberek
– akik eddig az NDK-ban éltek, azoknak az élete sem elvesztegetett idő volt. Szinte mindenre kiterjedő ünnepi beszédében Weizsäcker elnök foglalkozott az NDK legkényesebb örökségével, a volt államvédelem, a Stasi dolgával is. Óvta a németeket attól, hogy a feledés homályába kerüljön a jogtalanság, de arra is intette honfitársait, hogy ne bocsátkozzanak boszorkányüldözésbe, különböztessék meg az erkölcsi és a büntetőjogi felelősséget.
Közben a német egység napján a népünnepélyek tovább folynak Berlinben és az ország többi részén. A hangulat nem volt olyan túláradó, mint például tavaly novemberben, a fal megnyitásakor. Feltűnt, hogy az ünnep nagyságához képest nem túl sok helyen volt látható a nemzeti zászló. Ahogy egy évek óta itt működő nyugatnémet tudósító mondta: vert ugyan a németek nemzeti szíve, de nem túl hevesen.
A hivatalos dolgokhoz tartozik, hogy délután a szövetségi védelmi miniszter, Gerhard Stoltenberg átvette a parancsnokságot az eddig NDK-hadsereg fölött. Az egységes Németország egyik első tüntetésének színhelye pedig az Odera-menti Frankfurt. A határátkelőhelynél keletnémet polgárjogi aktivisták tiltakoztak az ellen, hogy mától fogva vízumkényszer érvényes a német-lengyel határon.
Működésbe lépett az államvédelem is: a német egység első napján berlini lakásában letartóztatták az NDK-hírszerzés utolsó főnökét, Werner Grossmann tábornokot. Mivel nemrég még értelemszerűen az NSZK elleni kémkedést irányította, mindig is elfogatóparancs volt érvényben ellene. És még egy hír az NDK megszűnése utáni napról: a privatizációt végrehajtó állami vagyonügynökség közölte, hogy bezárják az NDK egyik mintagyárát, a Pentacont, mert fényképezőgépei a távol-keleti konkurenciával szemben menthetetlenül versenyképtelenek.