A szabadságjogokat gyorsan korlátozza a kormány, a vírus elleni lépései viszont lassúak

5 perc

2020.11.04. 11:00

Egy szempillantás alatt újra itt a rendeleti kormányzás, de a mindennapi élet nem sokban változik, a korlátozások enyhék, az iskolák sem zárnak be, egyre nehezebb helyzetbe kerül viszont egészségügy és a gazdaság.

Úgy látszik, a kormány is belátta, hogy hiába kapott „felhatalmazást” a nemzeti konzultáción „a zemberektől” az általános karantén elkerülésére, mégis lépésről lépésre le kell zárni az országot. Napról napra több a koronavírussal fertőzött, és a halott is. Drasztikusan emelkedik a kórházban ápolt koronavírusos betegek száma, az egy héttel ezelőtti 2891-hez képest keddi lapzártánkkor már 4767 ember szorult ellátásra – ez naponta több száz fős emelkedést jelent. A halálozás is rekordokat dönt: kedden 84 ember, szerdán 90 elhunytról számoltak be. Ezért a kormány keddi ülése után Orbán Viktor újabb intézkedéseket jelentett be a Facebook-oldalán.

A diszkó tilos, a kocsmázás nem: megjelent a rendelet a koronavírus miatti szigorításokról

Éjféltől újra rendkívüli jogrend lép életbe Magyarországon, éjfél és hajnal 5 között kijárási korlátozást vezet be a kormány. A szórakozóhelyeket bezárják, a moziban, színházban, stadionban három széket üresen kell hagyni nézőnként. A parkolás ismét ingyenes lesz - ezeket jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon.

Orbán szerint a kormány Európára figyel, hiszen a tavaszi tapasztalatok alapján a koronavírus terjedése egyhetes eltolódással követi az ausztriait. A kormány erre adott válasza azonban jellemző Orbán politikájára.

Európában a koronavírus terjedését megállítani szándékozó politikusok csak lépésről lépésre, a szükséges mértékben korlátozzák a szabadságjogokat, nem az az első dolguk, hogy rögtön rendeleti kormányzást vezessenek be. Nem úgy nálunk: kedd éjféltől ismét bevezették a rendkívüli jogrendet. Pedig amikor a parlament Orbán akaratának megfelelően még az alaptörvényt is képes egy nap alatt módosítani, akkor hiteltelen azzal érvelni, hogy azért kell neki a szinte korlátlan cselekvési szabadság, mert sok időbe telik átvinni egy döntést az Ország­gyűlésen.

Majtényi László: A különleges jogrend hosszú árnyéka

Az alkotmányjogász szerint az Orbán-kormány által bevezetett különleges jogrend kifejezés jogi eufemizmus, mert valójában súlyos szabadságkorlátozást jelent. Majtényi László a HVG-nek írt cikkében arra is figyelmeztet, hogy a legnagyobb veszély az információszabadságot fenyegeti.

A rendkívüli vagy különleges jogrend rögtön érvényesült is abban, hogy minden nap éjfél és reggel 5 óra között kijárási tilalmat vezetett be a kormány. De ha úgy ítélik meg, akkor utazási korlátozásokat léptethetnek életbe, ha pedig úgy látják jónak, egy ideig tüntetni sem lehet majd, mert ilyen jogrend esetén a gyülekezés lehetőségét is felfüggeszthetik. Visszatérhet a fideszes önkormányzatok polgármestereinek tavaszi önkényes hatalomgyakorlása is, amikor egy személyben döntöttek költségvetésről vagy személyi kérdésekről.