Matolcsy György a privatizáció zavarosában - Egy gyűjtő arcképcsarnokából, 3.rész
Minden kornak megvannak a maga emblematikus alakjai. Farkas Zoltán többük pályáját közelről figyelhette, s most 13 szubjektív portrét foglalt kötetbe. Köztük a rendszerváltás kuszaságában lubickoló Matolcsy Györgyét, aki Antall József belső tanácsadói köréből avanzsált Orbán Viktor jobbkezévé.
Könyv a felejtés ellen. Ekképpen jellemezhető Farkas Zoltánnak, a HVG szerkesztőjének új könyve, amely a közelmúlt több jeles médiaszemélyisége, tudós közgazdásza, pénzügyi szakértője és más kulcsszereplője szubjektív portréján keresztül mutatja be, hogyan jutott el Magyarország a felemás gazdasági reformoktól a rendszerváltás gyötrelmein át a ma autokratikus rendszeréig, illetve hogyan lehetett az újságírói szakmát művelni a slampos diktatúra, majd a hirtelen kitört szabadság idején, egészen addig, amikor a kapuk ismét záródnak. Sorozatunk a Park Könyvkiadó újdonságából közöl három részletet. A megjelenteket itt találja.
A tanácsadója voltam. 1990 nyarán történt. Nem tartott sokáig.
A szabad választások után izgatottan jártunk sajtótájékoztatókról háttérbeszélgetésekre, minden meghívást elfogadtunk. Amikor Antall József miniszterelnök gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője és tanácsadója, a Pénzügykutatóból ismert Matolcsy György felkért néhányunkat – például Kocsi Ilona gazdasági újságírót és Emőd Pált, a Világgazdaság rovatvezetőjét – amolyan sajtótanácsadói szerepre, boldogan vállaltuk.
Az ifjú államtitkár kinevezése percétől rivalizált a pénzügyminiszter Rabár Ferenccel. Rendszeresen megvitatta velünk is a kabinet terveit, számított a véleményünkre. Folyt a vita például arról, hogy vissza kell-e államosítani a vitatható módon privatizált vállalatokat, hogy később máshogyan és másnak adják el. Ha jól emlékszem, ezt egyhangúlag elleneztük, nem morális alapon, hanem mert attól tartottunk, hogy az utólagos állami beavatkozások önkényesek lesznek, és megingathatják a jogbiztonságot. Pedig kétes műveletek egész soráról volt tudomásunk.
Aztán egyszer csak csönd lett, az ügy lekerült a napirendről.
– Mi van? – kérdeztük Matolcsytól. – Ki kezdi és mikor a korábbi privatizációk felülvizsgálatát?
– Miért? Hát nem ti beszéltetek le minket róla? – kérdezett vissza.
Csak hetekkel később állt össze a kép. Matolcsy az 1980-as évek végén a szintén pénzügykutatós Csillag Istvánnal a vállalati átalakítások élharcosa volt. Elsőként a szocialista ipar egyik bázisát, a Medicor Orvosi Műszergyártó Vállalat gyárait, telephelyeit szervezték át önálló gazdasági társaságokká, ennek Matolcsy volt az ötletmestere. Ott voltam az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón, és ámultam: lám, már ezt is szabad.