Nagy bukás: tégla volt az NDK utolsó miniszterelnöke – 1990. december 17.

4 perc

2020.12.12. 14:30

Magyarországtól eltérően a németek hamar megnyitották a titkosszolgálat irattárát. – Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.
  • 1990. december 17. – A polip karjaiban

Lothar de Maiziére nem az első és valószínűleg nem is az utolsó politikus, aki a Stasi miatt bukik meg, de minden bizonnyal ő a legprominensebb valamennyi közül. A volt NDK államvédelmet az újságok egyszerűen csak polipként emlegetik, és ez a polip még most, holtában is karjai közé fonja és a mélybe rántja szinte mindegyik keletnémet párt vezetőit.

Az első áldozat az év elején az egyik új konzervatív párt, a Demokratikus Ébredés elnöke, Wolfgang Schnur ügyvéd volt. Az ő besúgói múltja éppen a márciusi parlamenti választás előtt rendítette meg a kis pártot. Ugyanabban az időben a keletnémet szociáldemokrata párt alapítója, Ibrahim Böhme ellen is felvetődött a gyanú, pedig őt ellenzékisége miatt a Stasi annak idején üldözte és le is csukatta. Böhme akkor lemondott pártelnöki tisztéről, és hosszabb időre eltűnt. A vádak akkor nem igazolódtak be, és majdnem feledésbe merültek, de éppen a múlt héten közölte a Der Spiegel az újabb, ezúttal döntő bizonyítékokat.

A Der Spiegel leleplező cikke 1990. decemberében /// 'Megbízható'
Der Spiegel

A liberális pártból Axel Viehweger építésügyi miniszter bukott bele abba, hogy tanácsi vezető korában információkkal látta el az államvédelmet. Róla az októberi tartományi választások előtt rántotta le a leplet a sajtó és a parlamenti vizsgálat. A kereszténydemokratáknál a pártelnök, de Maiziére és a főtitkár, Martin Kirchner is gyanúba keveredett, de a bomba csak ma robbant.