Merkely: Biztos vagyok abban, hogy a koronavírus kiszorul a hétköznapokból

4 perc

2020.12.30. 05:00

Nem megijedni kell, de óvatosságra szükség van, mondja a Merkely Béla az új koronavírus-típusról. A Semmelweis Egyetem rektora szerint a koronavírust "le fogjuk takarítani a Földről".

HVG: Mennyire veszélyes az először Nagy-Britanniában észlelt, mára több európai országban, többek közt Franciaországban és Németországban felbukkant új koronavírus-típus?

Merkely Béla: A súlyos lefolyású kórképek nem gyakoribbak az új típusú vírussal megfertőzöttek körében, mint a korábban jelen lévő típusoknál. Az is fontos, hogy az ismert mutációk ellen a már kifejlesztett vakcinák minden bizonnyal hatásosak lesznek. Ahhoz viszont, hogy megállapítsák, London populációjában mekkora az új korokozóval fertőzöttek aránya, szekvenálni kellene a vírust, azaz pontosan meg kellene határozni az örökítőanyagát. Komoly és költséges vizsgálattal kellene megállapítani minden érintettnél, hogy melyik típusból való a fertőzését előidéző korokozó.

Újabb európai országban jelent meg a koronavírus új, sokkal fertőzőbb változata

Ma már csaknem egy tucat európai országban van jelen az újfajta koronavírus-mutáció, amelyet Nagy-Britanniában mutattak ki először.

HVG: Mitől fertőzőbb ez a variáns?

M. B.: Úgy gondoljuk, hogy erősebben kötődik az orrban, a torokban és a garatban lévő receptorokhoz. A reprodukciós érték (R) azt mutatja, hogy egy fertőzött személy hány egészséges embernek adja át a betegséget. Ha ez a szám meghaladja az egyet, akkor a járvány súlyosbodik. Az új vírustípus a szakértők szerint négy tizeddel növeli az R értéket. Ha nem tennénk semmit, azaz nem mosnánk kezet, nem tartanánk a biztonságos távolságot és nem hordanánk maszkot, akkor az eredeti vírus 2,7-es R értéket produkálna, míg az újfajta 3,1-est. Ez nagyon magas, mert azt jelentené, hogy kéthetenként megháromszorozódik a fertőzöttek száma, és exponenciálisan terjed a pandémia.