„A kilábalás nem gyors visszapattanás lesz, hanem lassú, elnyújtott folyamat”
A gazdaság visszaesése nagyobb lesz, mint amire a jegybank és a pénzügyi tárca számít, ennek megfelelően kellene kalibrálni a kormányzati segítséget – mondja Riecke Werner pénzügyi közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke.
HVG: Varga Mihály pénzügyminiszter az idei évre 3 százalékos gazdasági visszaesést jövendölt, Matolcsy György jegybankelnök 2–3 százalékos növekedésre számít. Hogyan fordulhat elő ekkora különbség két állami prognózis között?
Riecke Werner: Azt hiszem, a Magyar Nemzeti Bank optimizmusa teljesen megalapozatlan. Vele szemben Varga Mihály feltehetőleg azt hivatott megindokolni, hogy miért maradnak el a költségvetés bevételei, de az ő prognózisát is túl optimistának tartom. A válság következtében a hazai össztermék valamennyi ideig a tervezettnél jóval alacsonyabb szintre zuhan, és az is sejthető, hogy a kilábalás nem gyors visszapattanás lesz, hanem lassú, elnyújtott folyamat. Vagyis a felhasználás is tartósan alacsonyabb lesz, mint januárban gondoltuk; ezt mindenkinek meg kell értenie, egyéni és vállalati szinten egyaránt. Csakhogy mindeközben jelentősen felduzzadt az a réteg, amelynek a fogyasztása a létminimum alá zuhan. A költségvetésnek az ő megsegítésükre forrásokat kell átcsoportosítania azoknak a jövedelméből, akik képesek ezt elviselni. Ezt diktálja a szolidaritás. De a gazdaság szempontjából is megvan ennek az előnye: akiknek egyáltalán nincs vagy csak mondjuk egy hónapra vannak tartalékaik, a nekik juttatott összes jövedelmet elköltik, növelve a keresletet a gazdaságban.