Egy német drámaíró, aki művével megnyitotta a Vatikán titkos levéltárait
Első művével, A helytartóval egyből berobbant a közéletbe a napokban, 89 évesen elhunyt Rolf Hochhuth német drámaíró, aki élete végéig az erkölcs és az igazság szószólója maradt. Lényegében neki köszönhető az is, hogy végül kiderülhetett, mit tudott annak idején a pápa a holokausztról.
Sokszor véletlenek hoznak sorsdöntő fordulatot. 1959 tavaszán a Bertelsmann könyvkiadó egyik fiatal lektora komoly szakmai sikert ért el. Az általa szerkesztett antológiát egymillió példányban rendelték meg, és erre fel három hónap jutalomszabadságot kapott az akkor 28 éves Rolf Hochhuth. Aki erre az időre Rómába utazott, hogy a helyszínen gyűjtsön anyagokat művéhez, amin akkor már egy éve dolgozott, s ami később világhírűvé tette.
A Berlinben minap, 89 évesen elhunyt Hochhuth drámája, A helytartó még négy évig a fiókban maradt. 1961-ben egy hamburgi kiadó elfogadta ugyan, sőt már a nyomtatását is megkezdték, amikor ugyanabból a Bertelsmann-központból, amihez a hamburgiak is tartoztak, s ahonnan Hochhuth korábban a jutalmat kapta, a leállításról szóló utasítás jött: a félelem miatt, hogy sokan, mindenekelőtt a katolikus egyház provokációnak tarthatja a művet. Így további két év kellett ahhoz, hogy a Rowohlt könyvkiadó vegye a bátorságot, és megjelentesse a könyvet, ezzel egy időben pedig a nyugat-berlini Theater am Kurfürstendamm színre is vigye a drámát.