Orbán Viktor úgy jutott több pénzhez Brüsszelben, hogy valójában bukott
Csaknem megduplázza saját költségvetését a 2021–2027-os időszakra az Európai Unió, ám a Magyarországnak szánt keretek csak szerény mértékben nőttek – és kizárólag az új helyreállítási alap révén.
Kétszer ad, ki gyorsan ad, tartja a mondás. A népi bölcsesség az Európai Unióra nem vonatkozik. Mert bár az állam- és kormányfők megállapodtak a következő hétéves időszak összességében 1074,3 milliárd eurós költségvetése és az azt kiegészítő, 750 milliárd eurós helyreállítási alap elosztásának peremfeltételeiről, az Európai Parlament többsége máris kifejezte elégedetlenségét, és kilátásba helyezte, hogy ebben a változatban nem fogadja el a kereteket.
A helyreállítási alapból eleve nem lehet gyors pénzosztásra számítani, legalábbis Paolo Gentiloni, a gazdasági ügyekért felelős biztos a Reuters hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy csak 2021 második felében indulnak meg a kifizetések. Pedig a pénzre a koronavírus-járvány nyomán kitört recesszió miatt mielőbb szükség volna. A Nemzetközi Valutaalap vezérkara ezt már hónapokkal ezelőtt belátta, és lapzártánkig 77 országnak nyújtott összesen 60,4 milliárd dollár összegű támogatást – a közelben például Montenegrónak, Észak-Makedóniának, Bosznia-Hercegovinának, Albániának és Koszovónak –, főleg gyorshitel vagy adósságkönnyítés formájában. Mindezt úgy, hogy szigorú feltételrendszerét is zárójelbe tette.
Az Európai Tanács másképp működik, ott a döntéseket egyhangúan hozzák, és nem csupán a krízis enyhítésére fókuszálnak, hanem távlati terveket szövögetnek. A koronavírus-járvány közvetlen kárenyhítésébe az unió csupán azzal szállt be, hogy a meglévő pénzügyi kereteket könnyedén át lehet csoportosítani, és az előlegeket is hamarabb igénybe lehet venni. Mindemellett a jövőre is gondol. A szokásos hétéves költségvetés mellé beillesztett 750 milliárd eurós, a helyreállítást és az ellenálló képességet erősíteni hivatott alap létrehozása annak nyílt beismerése, hogy a mostani krízishelyzetben nem érhetik be a szokásosan szerény központosított forrásokkal.
Az új alapról a csúcs után kiadott közlemény leszögezi, hogy összekapcsolódik a többéves pénzügyi kerettel, de
kizárólag a Covid–19 következményeinek kezelésére lehet felhasználni.
Ezzel csaknem a duplájára növelték az állam- és kormányfők a most záruló költségvetés főösszegét, és lehetőséget kínáltak arra, hogy a nagy alkudozás után valamennyien győztesnek érezzék magukat.