Dróncsapás? Hackertámadás? Koronavírus? Az üzletmenet zavartalan!

4 perc

2020.08.31. 15:00

Élesben tesztelték a vállalatok a koronavírus-járvány idején, hogy mennyire életszerű az üzletmenet-folytonossági tervük, magyarul: túlélték-e a karantént. Szaladtak is néhányan azokhoz, akik tudják, mi fán terem a minőségirányítás.

Hírből sem ismerhette a minőségirányítást annak a bejrúti raktárnak a tulajdonosa, amelyben augusztus elején több ezer tonna ammónium-nitrát robbant fel, megölve ezzel csaknem kétszáz embert. Arra ugyanis külön szabvány van, hogy miként kell ilyen anyagokat tárolni, és szó szerint centiméterre meghatározzák, miknek milyen távolságra kell lenniük egymástól. Szigorú sárga csíkok jelzik azt is, hol lehet közlekedni, és gyakorlatilag nincs olyan perc a vállalat életében, amelyet ne az előre meghatározott módon kellene menedzselni.

Ezek a szabványok a világ minden pontján ugyanazok,

és hogy ezeknek megfelelőek-e a vállalati előírások, azt pedig akkreditált tanúsító szervezetek hitelesítik, majd a szabvány betartását rendszeresen ellenőrzik. A mulasztások miatt a libanoni detonáció után csak egy hatalmas kráter maradt, és az üzlet is megsemmisült.

Más haváriáknál viszont azt lehetett tapasztalni, hogy a működés gyakorlatilag zökkenőmentesen folytatódott. Egy évvel ezelőtt például dróntámadást hajtottak végre a világ egyik legnagyobb olajfinomítója ellen Szaúd-Arábiában. Az akció után két nappal az illetékes rijádi miniszter már arról tájékoztatott, hogy a támadás által sújtott termelés több mint felét sikerült helyreállítani.

Ne gondoljuk, hogy a szaúdi olajfinomító elleni támadást ennyivel megússzuk

1991, vagyis az Öbölháború óta nem látott mértékben ugrott meg az olaj ára a szaúdi olajlétesítmények elleni hétvégi dróntámadást követően. Donald Trump amerikai elnök üzenetéből pedig az látszik: ez messze nem a krízishelyzet vége.

Másfél évvel ezelőtt pedig a Hydro nevű norvég alumíniumipari konszern ellen hajtottak végre kibertámadást, és miután a vállalatnak Székesfehérváron is van üzeme, közvetlenül a magyar informatikusoktól lehetett megtudni, hogy a hackerek betörése ellenére minden megrendelést teljesíteni tudtak. De hogyan lehet ilyen gyorsan túljutni egy súlyos csapáson? Valószínűleg mindkét vállalatnak megvolt az üzletmenet-folytonossági terve – mondja Jókay Tamás, a Quality Austria nevű tanúsító cég regionális menedzsere.