Trump ultimátummal késztette megadásra a TikTokot
Az Oracle felügyelete alatt az USA számára biztonságos kézbe kerülhet a kínai TikTok videomegosztó amerikai üzletága. Donald Trump elnöki rendelettel kényszeríti a lépésre a tizenévesek körében népszerű alkalmazásnak a Washington és Peking közötti kereskedelmi és technológiai háború kereszttüzébe került tulajdonosát, a kínai ByteDance céget, amely több platformján is hatékonyan alkalmazza a mesterséges intelligenciát.
Amióta az USA és Kína egyre több kérdésben összevész, ritka, hogy valamiben egyetértenek. Most ez történt: mindketten úgy gondolják, hogy a világ tizenévesei között rendkívül népszerű TikTok videómegosztó nemzetbiztonsági problémát jelent. Ám homlokegyenest ellenkező megfontolásból vélik így. Washingtonban úgy gondolják, a TikTok ellophatja az amerikai felhasználók adatait, és eljuttathatja azokat a kínai kormánynak. Pekingben viszont az okostelefonon futó alkalmazás mögötti technológiát tekintik nemzetbiztonsági szempontból védendőnek. Az előbbi miatt Donald Trump amerikai elnök azt szeretné, ha a TikTok amerikai tevékenysége egy amerikai cég ellenőrzése alá kerülne, az utóbbi alapján pedig Kína megakadályozhatja, hogy a videómegosztó működését vezérlő algoritmus idegen kezekbe jusson.
A Fehér Ház ura augusztus elején hozott egy elnöki rendeletet, amelyben 45 napot adott arra, hogy a TikTok amerikai leányvállalata – amelyhez az USA-n kívül Kanada, Ausztrália és Új-Zéland is tartozik – amerikai kézbe kerüljön, majd röviddel később egy másik rendelettel 90 napra, november közepéig tolta ki ezt a határidőt.
Augusztus végén viszont a kínai kereskedelmi minisztérium frissítette az exportellenőrzési listáját, s azon megjelent az „adatelemzésen alapuló személyes információs javaslatot nyújtó szolgáltatás”, aminek eladásához kormányzati engedély szükséges. A bonyolult megfogalmazás pontosan ráhúzható arra az algoritmusra, amelynek révén a felhasználó korábbi tevékenységét figyelembe véve a TikTok felajánlja a következő rövid, 15–60 másodperces videót megtekintésre.
A két pengeváltás között pedig a TikTok tulajdonosa, a pekingi központú ByteDance egy kaliforniai bíróságon beperelte a washingtoni kormányt, mert az a megfelelő eljárás garantálása nélkül akarja belekényszeríteni amerikai tevékenysége eladásába.