Orbán és Erdogan barátja lehet nálunk a napenergia királya, de Mészárosra is jut fény

5 perc

2020.11.24. 15:00

Akárkinek nem jut az állami-uniós támogatásokkal teleszórt magyarországi napenergia-bizniszből. A nagypályások közt ott vannak a kínaiak is, de a kormányzati hátszél – a hazai oligarchákon kívül – leginkább a törököknek kedvez.

Mészáros Lőrincnek egészen Bulgáriáig kell mennie ahhoz, hogy szélerőművet vehessen, a magyar kormány ugyanis direkt ellehetetlenítette az effélék létesítését, hogy kiszúrjon vele – humorizálhatnánk a kelleténél igazságtalanabbul egy minapi hír hallatán. Igaz ugyan, hogy a svájci székhelyű MET energiacég több szálon is kötődik a felcsúti oligarchához, de azért mégsem egyenlő vele. Az üzletember Opus Holdingja a Status Energy Magántőkealapon keresztül szállt be a gyanús gázüzleteiről elhíresült MET mellé a Tigázba, pontosabban a Tigázt tulajdonló MET-cégbe társtulajdonosnak. S a MET az, amely bejelentette: 42 megawatt kapacitású szélerőművet vásárol az olasz Enel Green Powertől a balkáni országban.

Ám való igaz: Magyarországon ha akarna se nagyon tudna szélerőmű-beruházást végrehajtani. Maga Mészáros is inkább a napenergiában érdekelt, az után is megtartotta például a korábban a Mátrai Erőmű részét képező két szolárparkot, hogy az elavult, veszteséges szenes létesítményt az állam jó pénzért megvásárolta tőle.

Állami naperőművek elzálogosítása követte a Mátrai Erőmű megvételét

Hatalmas pénzmozgások figyelhetők meg az állam és Mészáros Lőrinc nagy biznisze után.

A MET-nek Kabán van egy 43 megawattos naperőműve, ez jelenleg Magyarország legnagyobbja. A 2018 óta működő Dunai Solar Parkkal együtt 60 megawatt szolárkapacitása van az országban.

Ezek azonban eltörpülnek a kínai CMC vállalat által Kaposváron épített 100 megawattos erőmű mellett, aminek egész Közép-Európában nem lesz párja – ha egyszer elkészül. Szita Károly, a település fideszes polgármestere már 2017 végén bejelentette, hogy akár 2018 elején megépülhet a naperőmű, minthogy a szükséges szerződéseket megkötötték. Ehhez képest a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) csak 2018 novemberében adta ki a határozatokat a két 50 megawattos farm engedélyezéséről.

Nyüzsögnek Magyarországon a kínai vállalatok, az oligarchák tárt karokkal várják őket

A magyar kormány szeret üzletelni Kínával. Ezért természetesen az oligarchái sem vetik meg a távol-keleti partnereket, akik a nyugatiaknál kevésbé feszegetik a versenyjogi kérdéseket.

De még a kínaiakon is egy nagyságrenddel fog túltenni Adnan Polat, ha az Orbán Viktorral és Recep Tayyip Erdogannal egyaránt pompás viszonyt ápoló török vállalkozó valóra tudja váltani ambiciózus tervét, amely szerint ezer megawattnyi naperőmű-kapacitást telepítene Magyarországon. Az biztos, hogy komolyan gondolja: céghálójában immár több mint húsz napenergiás társaság található.