Alakul a budapesti civil koalíció, kínos helyzetbe hoztak két fideszes nagyágyút
Saját kormánya ejtette csapdába a Fidesz két vezető politikusát, akiknek Mészáros Lőrinc egyik budai projektjénél egyszerre kellene megfelelniük választóiknak és a korrupciós mechanizmusokat elfedő törvényeknek.
Magyarázkodásra kényszerült Gulyás Gergely miniszter és Pokorni Zoltán polgármester, amikor a budai Hegyvidék lakói rajtuk, választott képviselőiken kérték számon azokat az értelmetlenségeket, amelyeket a Testnevelési Egyetem campusának fejlesztésekor tapasztaltak. A levelezésből világosan kiderül, hogy miként az ország több tucat hasonló, úgynevezett kiemelt beruházásánál, úgy a XII. kerületben sem hagyták érdemben beleszólni a helyieket abba, hogy hol és mi épüljön. Ha pedig mégis hallatták a hangjukat, a kormány lesöpörte az észrevételeiket. A nemzetközi egyezményeket is sértő gyakorlat ellen olyan civil összefogás kezd kibontakozni, amely – a hivatásos politikusokat megszégyenítő szakértelemmel – akár a választások kimenetelét is befolyásolhatja.
Ha döntenie kellene, hogy városi lakásának ablakából egy fás ligetre lásson, vagy a kivágott fák helyén, egy szmogos területen tartsák gyerekének az edzését, melyiket választaná? A kormány az utóbbira szavazott, méghozzá a Testnevelési Egyetem – némi törvényi praktikával hivatalba segített – rektorának, Mocsai Lajosnak az aktív közreműködésével. Az egyetem megújuló campusának sportpályáit ugyanis Buda egyik legszennyezettebb levegőjű részén, a Hegyalja út mentén építik meg, méghozzá a kormányfő barátjának, Mészáros Lőrincnek a munkásai.
A nyár végére dőlt el, hogy a közbeszerzést – miként az oktatási épületeket tartalmazó első ütemét is – a felcsúti milliárdos cége, a ZÁÉV nyerte el, amely nyomban meg is kezdte a bontást és a földmunkákat. Csakhogy nem annak rendje és módja szerint. Egyrészt nem állították fel időben a por- és zajvédő kerítéseket, a tájékoztató táblákat, viszont azonnal letaroltak több tucat fát, és a Csörsz utcai jegenyesor kivégzése még hátravan. Amikor pedig a környéken lakók morgolódni kezdtek, a ZÁÉV még az információs táblának is csak úgy talált helyet, hogy egy újabb fát kivágott.
Nem erről volt szó – állítják a lakók a kerület országgyűlési képviselőjének és polgármesterének írt petíciójukban. A problémát az okozza, hogy a kormány által forszírozott többi beruházáshoz hasonlóan a Testnevelési Egyetem campusa is megkapta a kiemelt státust, ami azt jelenti, hogy az állami szereplők gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak. A törvény mind a helyiek, mind a szakértők véleménynyilvánítását jelentősen korlátozza. Még a fideszes Pokorni is hasztalan ajánlgatott más helyszínt az egyetemnek, a kormány másképp döntött.
A NER-ben a jog Orbán Viktor törvényerőre emelt akarata
A mostani hatalom számára a jog puszta eszköz lett aktuálpolitikai céljai eléréséhez. Nem betilt, „csak" jogászkodással hallgattat el rádiót, veszi el az egyetemek autonómiáját, szűkíti nullaközelire az ellenzék mozgásterét.