Felcsuti Balázs: 70 millió szavazattal Trump nélkül is marad a trumpizmus

4 perc

2020.11.12. 11:00

A republikánusok csalási vádjai legitimációs gondokat okozhatnak Bidennek, de a 2020-as választás potenciális hosszú távú következményei még riasztóbbak. Vélemény.

Az egyik szemem sír, a másik nevet. Helyi idő szerint november 8-án szombat délelőtt a hírügynökségek világgá röpítették a hírt, hogy majdnem négynapos idegőrlő szavazatszámlálás után Joe Biden Pennsylvania állam megnyerésével megszerezte az elnökké választáshoz szükséges 270 elektori szavazatot.

Nem tagadom, hatalmas kő esett le a szívemről. Nem vagyok elkötelezett híve egyik pártnak sem, de az elmúlt négy év és különösen a választási kampány feszültsége már-már az elviselhetetlenségig fokozódott. Demokratikus értékeket valló megfigyelőnek Donald Trump elnöksége lázálom. Ő és a vele fausti szövetséget kötött republikánus párt nekiment szinte minden demokratikus intézménynek, amely épp nem az ő szájízük szerint cselekedett.

Az uszítás, a megosztás, a folyamatos hazudozás, az alig leplezett rasszizmus szerves része lett a közéletnek. Az amerikai demokrácia működéséhez szükséges normákat, szokásjogokat és bizonyos mértékű politikai önkontrollt sutba vágva, a fő vezérlő elv az lett, hogy amit megtehetek, azt meg is teszem. Ékes példa erre a republikánusok képmutató machinációja, amivel 2016-ban a választás közelségére hivatkozva semmibe vették Obama elnök alkotmányos jogát, hogy egy megüresedett alkotmánybírói helyet betöltsön a jelöltje, majd idén pár nappal a november 3-ai elnökválasztás előtt gyorsított eljárással nyomták át saját jelöltjüket.

Vezető amerikai lapok: Trump vegye a kalapját, Bidennek sok dolga lesz

Teljesen egyöntetűen ítéli meg a három nagy tengerentúli napilap a választások utáni helyzetet: győzött a demokrácia és a vesztes akkor teszi a legjobban, ha elismeri, hogy alulmaradt, ha nem tudja bizonyítani a csalást.

És persze ott van a koronavírus-válság, amelyben a kormányzat a dilettantizmus és cinizmus ötvözetével sikeresen elérte, hogy Amerika a válság kezelésében az egyik legrosszabbul teljesítő ország lett. Az USA-ban van a világ lakosságának mindössze 4 százaléka, viszont a koronavírusban elhunytak 20-25 százaléka. A járvány miatti kabinláz még annak az idegeit is megviseli, akinek egyébként az egészsége és a megélhetése nem forog veszélyben, hát még azokét, akik gazdasági vagy egészségügyi értelemben vesztesei a pandémiának.

Kezdetben Joe Biden egyáltalan nem tűnt ideális jelöltnek.