Az állam mindenhatósága a szocializmus idején sem hagyott teret az önkormányzatiságnak
Egyre többször merül fel, hogy az Orbán-kormány a jelenlegi önkormányzati rendszer mintájának a hetven éve bevezetett tanácsrendszert tekinti. A szocializmusban sok minden másképp volt, de akad bőven hasonlóság is.
„Az Orbán Viktor által kiépített önkormányzati rendszer gyakorlatilag a tanácsrendszert hozza vissza, rosszabb változatban” – jelentette ki a napokban Balogh József, Győr 1994–2006 közötti szocialista polgármestere. Ő tudhatja, miről beszél, hiszen 1990 előtt tanácselnökként már vezette a várost, így ismeri az akkori viszonyokat. „A hetvenes-nyolcvanas években a helyi hatóságoknak sokkal nagyobb önállóságuk volt, mint jelenleg. Az intézmények autonómiáját most annyira korlátozzák, amit a nyolcvanas években már nem lehetett elképzelni” – hasonlította össze Balogh a két rendszert.
A harminc éve megszüntetett tanácsrendszer a pártállamban nem számított valós hatalmi tényezőnek. Csak végrehajtó szerepe volt a „demokratikus centralizmus” nevében mindent a kezében tudó kommunista párt mellett. A tanácsok vezetői a nómenklatúrában sokadrangú helyet foglaltak el, fogaskerékként működtek közre a pártállamban.