Válság ide vagy oda, online is pörög a műkincspiac

Noha a legdrágább műkincsek nem bukkannak fel a mostani, kényszerűen internetes árveréseken, rekordok így is születnek.

  • Balla Györgyi Balla Györgyi
Válság ide vagy oda, online is pörög a műkincspiac

Járványhelyzetben, a most kényszerűen online zajló aukciókon nem érdemes 100 millió forintnál értékesebb képeket árverésre bocsátani, inkább majd tavasszal – mondja Törő István, a Virág Judit Galéria társalapító-társtulajdonosa. A Kieselbach Aukciósház és Galéria sem indította el őszi online árverésein a legkiemelkedőbb, legdrágább képeket, „inkább a közepes tételek jellemzők” – erősíti meg Kieselbach Tamás tulajdonos-vezető. A nagy értékű képeket ugyanis élőben szeretik látni az emberek, „ott kell állni, a hatása alá kerülni, beleszeretni” – magyarázza.

A galériások azt tapasztalják, hogy Magyarországon 30–50 millió forint fölött alig-alig lehet online eladni egy képet. Az ékszereknél is hasonló a helyzet. Az ékszer körülbelül 150 ezer forintos értékhatárig adható el viszonylag jól a neten, afölött azonban a jó döntéshez már személyes jelenlét kell. Az élő árveréseknek ugyanis különleges hangulatuk van, ami befolyásolja a licitálási kedvet, s emeli az árakat.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.