Doppingvádak, vitatott rekordok: ilyen a német egységsport – 1991. január 4.

5 perc

2021.01.03. 14:30

Amit szokni kell: keletnémetek a nyugati sportklubokban és a hadseregben. – A német újraegyesítésről szóló Eljött a paradicsom című sorozatunk következő darabja.

A német egyesítés története
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
A sorozat eddig megjelent cikkei itt olvashatók.
  • 1991. január 4. – Mindenre van orvosság

A gyógyszergyáraknak minden pénzt megér, hogy egységes gyógyszerárak legyenek az egységes Németországban. Ily módon kompromisszummal zárult a vita a kormány és a gyógyszeripar között, miután néhány napig a keletnémet patikák bojkottjával fenyegettek a nyugatnémet gyógyszerszállítók. A kormány ma engedett eredeti álláspontjából, és lemondott arról, hogy Kelet-Németországban olcsóbbak legyenek a gyógyszerek, mert az alacsonyabb fizetések miatt a betegbiztosítók is szegényebbek, amiért is azt vezették be, hogy keleten 55 százalékkal olcsóbbak a gyógyszerek, mint nyugaton.

Most a gyógyszergyárak utolsó ajánlatát mégis elfogadta a kormány. Eszerint a gyógyszerárak egységesek lesznek, és maga a gyógyszeripar, a nagykereskedelem és a patikák fedezik a keleti társadalombiztosítás veszteségeit. Hároméves tervet dolgoztak ki, hogy mikor mennyivel ellensúlyozzák a betegbiztosítók ráfizetését a magasabb gyógyszerárakra. A gyógyszeriparnak ez néhány milliárd márkájába kerül, de még mindig jobban jár, mint ha árcsökkentésre kényszerült volna.

Kelet-berlini patika az 1990-es években /// Többet fizetnek, hogy ne fizessenek rá
Sonnen-Apotheke

Így aztán, némi anyagi áldozatok árán, a német kormány és a gyógyszeripar erőpróbájából az ipar került ki győztesen, de a keletnémet pácienseket ez már nem izgatja: a kompromisszum után hozzájutnak az orvossághoz, és nem is kell ráfizetniük. Az utóbbi hetekben ugyanis már megkezdődött keleten a nyugati gyógyszerek felhalmozása, és a nyugati szállítók tegnapelőtt kezdett bojkottja még inkább felbolygatta a kedélyeket.