A nap, amelyet Amerika sosem feledhet
Az elektori szavazatok számlálásának napjára, a szerinte elcsalt elnökválasztás ellen hívta harcba a híveit Donald Trump, és ők hallgattak rá. Az eredmény megdöbbentő látvány volt, ahogy a kongresszusi rendőrség sorait félresöpörve a Trump melletti tüntetők betörtek a Capitolium épületébe, ahonnan ki kellett menekíteni a képviselőket és a szenátorokat. A példátlan szerdai események még nem tudni, milyen nyomot hagynak az amerikai demokrácián, politikán és a republikánus párton.
Puccs, lázadás, hazaárulás, zendülés, a törvényhozás épületét ostromló csőcselék, a soraik között belföldi terroristákkal – ezek a szavak sokszor hangoztak el az USA hírtelevízióiban autokráciákkal kapcsolatban, sokkoló képek társaságában. Tegnap viszont a kamerák a washingtoni Capitolium épületét, s annak előterét pásztázták. Ahol a Donald Trump amerikai elnököt éltető tüntetők eleinte harciasan, de alapvetően békésen skandálták az elcsalt választással kapcsolatos vádjaikat. Majd áttörték a kongresszusi rendőrség nem túl acélos védelmi vonalát, és behatoltak a Capitoliumba.
A képviselőház és a szenátus együttes ülésén az elektori szavazatokat számlálták, és ahogy Trump politikai harcostársai ígérték, éppen elkezdték benyújtani kifogásaikat, nyitásként a megcélzott szövetségi államok közül az ábécésorrendben első Arizona esetében. A szabályok szerint ilyenkor – ha legalább egy-egy képviselő és szenátor támogatja az adott állam választási végeredményének kétségbe vonását – a kongresszus két háza külön-külön elvonul, hogy legfeljebb két órát vitatkozzon, majd szavazzon a kifogásról.
Ehelyett káosz tört ki az amerikai törvényhozás épületében, ahol megjelentek a tüntetők.
Az üléstermek ajtaját bezárták, a látogatói erkélyen a székek alatt kerestek menedéket az emberek, és a törvényhozókat kimenekítették biztonságos helyre, az élen Mike Pence alelnökkel, aki a szenátus elnökeként felügyelte a számlálást.
Muriel Bowser, Washington polgármestere este hattól 12 órás kijárási tilalmat rendelt el, és egy idő után megjelentek a Nemzeti Gárda egységei, s a rendőrökkel összefogva elkezdték kiszorítani az embereket a Capitoliumból. Onnan, ahová nem törtek be azóta, hogy az 1812-ben kirobbant háború során, 1814 augusztusában a brit csapatok elfoglalták és felgyújtották.
A hírek szerint a kongresszusi rendőrök lelőttek egy behatoló nőt, aki az életét vesztette, hárman "orvosi vészhelyzetben" haltak meg, és többen megsérültek a rendőrök közül, de a biztonsági erők türelmesen oszlatták a tömeget a kijárási tilalom beköszönte után. Szemmel láthatóan kerülni akarták az erőszakot, amire a zavargásnak ebben a szakaszában már nem is volt szükség. A Trump-hívők forradalmi lendülete ugyanis eltűnt azt követően, hogy bejutottak a törvényhozás épületébe, ahol aztán úgy viselkedtek, mint a trófeát gyűjtő kalandturisták. Egy férfi a lábát az íróasztalra feltéve foglalta el Nancy Pelosinak a székét, miután feltörték a képviselőház elnökének a szobáját. Egy másik „Trump-harcos” a nem sokkal korábban még Pence által elfoglalt székben fényképezkedett. Egy harmadik pedig a kezében Pelosi szónoki pulpitusával mosolygott a kamerába.
Az épületből – ahol a lépcsősor alján egy civil autó állt, rajta a Pelosi Is Satan (Pelosi a sátán) felirattal – kifelé szállingózó tüntetők úgy rögzítették az eseményeket az okostelefonjaikon, s társalogtak a rohamrendőrökkel, mint ha osztálykiránduláson lennének a nemzet fővárosában. Nyilvánvalóan nem törődve azzal, hogy ily módon önmaguk ellen szolgáltatnak bizonyítékot a lázadásban, zavargásban, vandalizmusban való részvételhez. Ha a felvételeket várhatóan szisztematikusan végig néző hatóságok nyomozása után bíróság elé állítják őket, hosszú éveket ülhetnek majd börtönben, cserébe azért a pár percért, amit Pelosi vagy Pence székében töltöttek, magukat forradalmárnak képzelve. Súlyosbító körülmény lesz, hogy sokan – Trumpra hallgatva, és online szervezkedve – lőfegyvert is magukkal vittek a „küldetésükre”.
Támadás a Capitolium ellen, támadás a demokrácia ellen - Nagyítás fotógaléria
Aligha véletlen, hogy miközben éppen fanatikus, illetve tudatosan fanatizált Trump-hívők a még hivatalban lévő amerikai elnök leplezetlen hergelése után megrohamozták a törvényhozás épületét, többen egyetlen kifejezést használtak: puccskísérlet. Összeállításunk képei az Egyesült Államok demokráciájának egyik legrosszabb napját örökítették meg.
Washingtonba Trump hívta őket, hogy segítsenek neki kétségbe vonni a november 3-ai elnökválasztás tisztaságát, és elfogadtatni az elektori szavazatokat hitelesítő törvényhozókkal, hogy csupán egy orbitális – és mindenképpen helyrehozandó – csalás következtében hozhatták ki győztesnek a demokrata Joe Bident. A Fehér Ház ugyanis őt illeti, minimum még négy évre. A Twitteren hetek óta sulykolta a január 6-ai dátumot, egyre harciasabb hangot megütve, s mind magasabbra srófolva a tétet, ami a hozzá hű „igaz hazafiak” előtt áll. Röviddel azelőtt pedig, hogy helyi idő szerint délután egykor a Pennsylvania sugárút másik végén, a Capitoliumon megkezdődött volna az elektori szavazatok formális számlálása, szólt a Fehér Ház déli oldalán felállított pódiuma elé gyűlt híveihez.
Felszólította őket, hogy masírozzanak a törvényhozás épülete elé, akadályozzák meg a csalás megtörténtét. Nála is harciasabb hangot ütött meg a legidősebb fia, ifjabb Donald, és különösen a magát a 2001-es terrortámadás következményeit példásan kezelő New York-i polgármesterből Trump talpnyaló csicskájává leküzdő Rudy Giuliani, aki egyenesen csatába hívta a tömeget, amely estére csőcselékké vált.