A mestertervtől a legendás indulásig – Jeff Bezos életútja, 2. rész
Minden idők egyik legnagyobb vállalkozása, az Amazon alapítója, a világ egyik leggazdagabb embere, ellentmondásos figura, újító, jótékony dollárszázmilliárdos, közben pedig keménykezű, szinte diktatórikus vezető, aki nemcsak a gazdaságot, a technológiát, hanem az életmódot és a kultúrát, egyebek közt az olvasási szokásokat is megváltoztatta. A HVG Könyvek által gondozott Minden eladó Jeff Bezos életét kíséri végig, melyet a következő hetekben több epizódban mutatunk be.
Jeff Bezos Jeffrey Preston Jorgensen néven 1964-ben született az új-mexikói Albuquerque-ben. Ikonikus újító, cégalapító, médiavállalkozó, tech-guru, 2018-ban "a modern történelem leggazdagabb emberének" nevezték. 1986-ban diplomázott a Princeton Egyetemen, a 80-as évek közepétől a 90-es évek elejéig Wall Street-i cégeknél dolgozott, az Amazont 1994-ben alapította meg. A 2000-es évektől a repüléstechnikában és az űrkutatásban is érdekelt. A The Washington Post tulajdonosa. A HVG Könyvek által gondozott Minden eladó szerzője Brad Stone a New York Times újságírója, több sikerkönyvet jegyez.
A könyv sorozatunkban megjelent szemelvényeit itt olvashatja.
Több, akkor a DESCO-nál dolgozó vezető is úgy emlékszik, hogy a mindenáruház ötlete nagyon egyszerű volt: egy internetes cég, amely a vásárlók és a gyártók közötti közvetítőként működik, és világszerte szinte mindenfajta terméket árul. A kezdeti elképzelés szerint a vásárlók írásos értékelést adhattak volna egy-egy termékről, és ez lényegében a régi Montgomery Ward-katalógusok saját beszállítói által írt értékeléseinek korrektebb és hitelesebb verziója lett volna.
Maga Shaw erősítette meg az internetes áruházzal kapcsolatos koncepciót 1999-ben a The New York Times Magazine-nak: „Mindig is azt feltételeztük, hogy valaki hasznot húzhat a közvetítői szerepből. A kulcskérdés már csak az: ki lesz ez a köztes szereplő?”