Financial Times: Csak semmi AstraZeneca-pánik!

2 perc

2021.03.18. 05:31

A világ egyik vezető gazdasági lapja arra figyelmeztet, hogy bizonyos mellékhatásoknak nem szabad kisiklatniuk az oltási kampányt, mert az ellenszereknél egyaránt figyelembe kell venni a hatalmas előnyöket, illetve a kockázatokat is.

A Financial Times vezércikke emlékeztet arra, hogy a világban idáig már 300 millió adag készítményt adtak be a Covid–19 megfékezésére, ami egészen példátlan a történelemben. Ekkora szám mellett azonban elkerülhetetlen, hogy ne merüljenek fel kedvezőtlen kísérőjelenségek, kezdve az életveszélyes trombózistól az influenza-jellegű tünetekig, nátháig és izomfájdalomig. Ez utóbbiak azonban kisebb-nagyobb mértékben minden vakcinánál jelentkeznek.

Ám a súlyosabb járulékos hatások miatt sok európai ország egyelőre indexre tette az Astra Zeneca készítményét. Az egészségügyi hatóságok és a gyógyszergyárak idáig nem figyeltek oda, hogy cáfolják a negatív híreket, amelyek óhatatlanul felbukkannak, amikor ennyi embert kell beoltani. Ám most nagyon is húsbavágó a kérdés, mert meg kell őrizni a bizalmat, illetve el kell kerülni a túlzott reakciókat. Annál is inkább, mivel a nem kívánatos szimptómák nem igazán a szerekkel függnek össze.

A gyártók, így főként az AstraZeneca, nem könnyítették meg a saját dolgukat, mert a jobb  kommunikáció és nagyobb átláthatóság segítene megnyugtatni a fogyasztókat. Közben az érintett egészségügyi miniszterek azt hangoztatják, hogy ki kell vizsgálni a hátteret, mert anélkül megrendül a bizalom, ám az akció pont az ellenkező hatást éri el. Az európai közvélemény ugyanis már túl sok rosszat olvasott a vakcináról, úgy hogy a legfrissebb hírek csak megerősítik a gyanúját, még akkor is, ha azt semmiféle tudományos tény nem támasztja alá.