The Times: Tanulhatnának a majmoktól a korrupt politikusok
Még a csimpánzok is képesek szégyellni magukat, ha megszegik a közös normákat – jó volna, ha megszívlelnék ezt azok a politikai vezetők, akik nemigen törődnek az erkölccsel. Erre a konzervatív brit The Times kommentárja figyelmeztet azzal kapcsolatban, hogy kiderült: David Cameron még kormányfőként keményen lobbizott egy magáncég mellett.
Az elemzésben, amely a csimpánzok testbeszédéről író főemlőskutató, Frans de Waal könyvét, a Mama' Last Hug-ot idézve indul, arról van szó, hogy az ilyen botrányokat nem a jog prizmáján keresztül kell nézni, mert a lényeg immár az az arcátlanság, ami sok országban teljesen áthatja az uralkodó elitet. A politikusok kritikus tömege teljesen szégyentelenül űzi a játékait. Cameron pl. arra hivatkozott, hogy egyrészt nem is keresett annyit a bolton, amennyit a sajtó közölt, másrészt pedig nem szegte meg a szabályokat.
Na, igen, csak azt nem tette hozzá, hogy a normákat ő szabta meg, így anélkül is képes volt lejáratni az államot, hogy formálisan átlépte volna a jog határait. Olyan energiával képviselte az említett cég érdekeit, mintha az élete függött volna tőle. De az is sokatmondó, hogy a toryk vezetői értetlenkednek: mi a rossz abban, ha egy politikusnak innen-onnan csurran-cseppen egy kis pénz? Mellesleg ha a Greensill nem megy csődbe, Cameron emelt fővel járhatott volna tovább párttársai között.
Elemzés: Járványszerű a korrupció a világban, Magyarország sereghajtó az EU-ban
Magyarország továbbra is a legutolsók között van az unión belül a korrupció szintjét tekintve. Tavalyhoz képest csupán annyi a változás, hogy Bulgária egy helyet lépett előre, így a magyar, a román és a bolgár kormány együtt „büszkélkedhet" a sereghajtó címmel. Ezt a Transparency International most nyilvánosságra hozott jelentése tartalmazza.