Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Tímea – akinek kérésére nem a valódi nevét használjuk – az egyik hazai nagyváros egyik általános iskolájában tanított még tavaly ősszel, és egyre nagyobb aggodalommal figyelte, hogyan romlanak a járványügyi adatok a koronavírus-járvány második hullámának felfutó időszakában. Ekkoriban napi szinten 2–3 ezer új fertőzöttet találtak, az operatív törzs rendre beszámolt arról, hány tucat óvodában, iskolában rendeltek el rendkívüli szünetet, vagy álltak át az intézmények legalább részlegesen digitális oktatásra. Az érdekképviseletek folyamatosan napirenden tartották az iskolák bezárásának kérdését, kommunikálták, hogy hány olyan pedagógus haláláról szereztek tudomást, akik a fertőzés miatt veszítették életüket, illetve követelték a digitális tanrend bevezetését. A kormány azonban kitartóan ellenállt.
Tímeának több oka is volt a félelemre: fiatalabb testvére, aki szintén tanítóként dolgozott egy másik iskolában, szeptemberben elkapta a betegséget, és nagyon nehezen gyógyult, és máig vannak visszamaradt tünetei. Később testvére 45 éves férje is megbetegedett, Tímea a hvg.hu-nak azt mondta, hogy olyan súlyos állapotba került, hogy épphogy csak nem került lélegeztetőgépre, és azóta sem gyógyult fel teljesen.
Tímea az 55 évével maga is az átlagosnál veszélyeztetettebb korosztályba sorolja magát, de sokkal jobban aggódott férjéért, aki tavaly kapott sztrókot, majd szívműtétet is végeztek rajta. Bár azóta javult az állapota, férje máig fokozottan veszélyeztetettnek számít a fertőzés szempontjából.