The Times: A kleptokraták egyelőre nyerésre állnak

3 perc

2021.05.24. 08:15

A nyugati demokráciák a túlélésért küzdenek a tolvaj rezsimek ellen, amelyek mindennél nagyobb fenyegetést jelentenek – írja a tekintélyes brit konzervatív The Times. Már az is előrelépés, hogy megkezdődött harc a kleptokráciák ellen, amelyek kifosztják a saját országukat, és felforgatják a Nyugatot. De lehet, hogy már túl késő.

A kleptokraták minden állami eszközt be tudnak vetni – fogalmaz a lap. Dezinformációs kampányokat folytatnak, hogy demoralizálja a fejlett demokráciákat. A legkitűnőbb kijárókat veszik igénybe, megkenni a döntéshozókat. Számítógépes kémkedéssel teszik lehetetlenné az információk kiszivárogtatóit, a korrupció ellen küzdő aktivistákat, az oknyomozó újságírókat. Bérgyilkosokat indítanak útnak, akik ideggázt vetnek be, majd letagadják. Akiknek sok a pénzük, azok még külföldi bíróságokat is megvehetnek az ellenfelek terrorizálására.

A szerző, Edward Luce maga is megtapasztalta, milyen az, alperesnek lenni egy hírnévrontási perben, amely több százezer fontba kerülhet. A összeg bagatell egy oligarchának, viszont anyagilag tönkre tudja tenni a másik felet. Az állam erejére támaszkodó zsiványok még azt is el tudják érni – megalapozatlan letartóztatási paranccsal -, hogy a kiszemelt célpont felkerüljön az Interpol körözési listájára.

The Times: Tanulhatnának a majmoktól a korrupt politikusok

Még a csimpánzok is képesek szégyellni magukat, ha megszegik a közös normákat - jó volna, ha megszívlelnék ezt azok a politikai vezetők, akik nemigen törődnek az erkölccsel. Erre a konzervatív brit The Times kommentárja figyelmeztet azzal kapcsolatban, hogy kiderült: David Cameron még kormányfőként keményen lobbizott egy magáncég mellett.