Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Ki lehet-e pénzben fejezni az olimpiai játékok helyezéseiért megküzdő sportolók felkészültségét, állhatatosságát és gyötrelmeit? A társadalmi és a politikai akarat szerint igen – erre enged következtetni, hogy a világ legtöbb országában állami pénzjutalommal honorálják az olimpiai teljesítményt.
Az országok közti különbségek azonban elképesztően nagyok. Nagy-Britannia, Norvégia és Svédország semmilyen díjazásban nem részesíti a sportolókat, míg máshol az érmesek kapnak jutalmat, de a helyezettek nem. Magyarország azonban bőkezű. Az EU-ban a második legmagasabb olimpiai díjazást a magyar állam utalja a sikeres sportolóknak, az 50 millió forintos aranyhonoráriumtól a 8. helyért járó 2,8 milliós összegig. Ez többszöröse olyan sportnagyhatalmak pénzdíjainak, mint az USA vagy Oroszország.