Putyin összerakta magának a kétharmadot

4 perc

2021.09.22. 15:00

A parlamenti választást követően aligha indulnak újra a korábbi szavazásokat követő tüntetési hullámok Oroszországban. A Kreml felszámolta a valódi ellenzéket, így nem maradt, aki megszervezné a szabálytalanságok elleni tiltakozást.

Sikerült a bűvészmutatvány, a minden korábbinál kevésbé népszerű, 27 százalékos támogatottságon álló Egységes Oroszország (JeR) a hétvégi parlamenti választáson ismét megszerezte a 450 alsóházi hely kétharmadát, 324 mandátumot söpört be. A maradék egyharmaddal sem lesz gond. A helyeket többségében olyan álellenzéki tömörülések kapták, amelyek feladata abban merül ki, hogy begyűjtsék a nem a JeR-t választók voksait.

Így nyitva maradt az út az esetleges újabb alkotmánymódosítások felé, amelyek ahhoz kellhetnek, hogy akkor is megőrizzék az ország stabilitását, amikor 2024-ben lejár Vlagyimir Putyin negyedik államfői mandátuma. És el kell majd dönteni, hogy az akkor 71 éves Putyin maradjon-e a Kremlben, vagy megindítsák a hatalomátadás folyamatát.

Sok szabálytalanság tarkította a Putyin-párt győzelmét hozó oroszországi választásokat

Az első előrejelzések szerint a Vlagyimir Putyin államfőt támogató Egységes Oroszország Párt (JeR) legalább kétharmados többséget szerzett a péntektől vasárnapig tartó oroszországi parlamenti választáson. A kommunisták a vártnál jobban szerepeltek. A részvétel annak ellenére ötven százalék közelében maradt, hogy sok olyan szabálytalanság kísérte a voksolást, amely további szavazatokat hozhatott a JeR-nek.

A választási hadművelet lebonyolítása nem volt egyszerű, de a JeR végül – legalábbis a hivatalos adatok szerint – a voksok mintegy felét szerezte meg, és diadalmaskodott az egyéni választókerületek nagy részében is. A sikeréért mindent bevetett a hatalom. A kampány idejére

felszámolta az ellenzéket és a független sajtót,

börtönbe vetette a legismertebb ellenzékit, Alekszej Navalnijt, alapítványának aktivistáit „szélsőségesnek” minősítve ellehetetlenítette a tevékenységüket.