Hazardírozhatnak a NER bankjai, amíg Orbán van hatalmon
A jéghegy csúcsa lett volna csak a Budapest Banknál az újdonsült Rogán família meghiúsult milliárdos földvásárlási hitele. A korábban tiszta portfóliójú bankot mostanra kitömték ilyenekkel.
„Egy feltételezett kormányváltás után mindkét oldalon ugyanaz lesz a kérdés: ki és hogyan veheti át a NER óriásbankjának irányítását?”
– veti fel egy banki szakértő. A dolog csak látszólag egyszerű, a jelenleg Mészáros Lőrincen vagy Vida Józsefen keresztül a kormány által irányított Magyar Bankholding többségében magáncég.
Egy új kormány nem rekvirálhatja el, ha jogállamot épít. Gondja azonban lehet vele, hiszen az egyesülő Takarékbank, MKB és Budapest Bank teli van olyan vállalkozások milliárdos hiteleivel, amelyek közbeszerzéseken híznak. Ha egy másik érában ezek az üzletek elapadnak, tömegesen baj lehet a törlesztéssel. A hat évvel ezelőtt államosított Budapest Bank portfóliója is ebbe az irányba rendeződik át, legalábbis ez derül ki az Opten által a HVG-nek készített lista elemzéséből. Pedig ez csak azokat az adós cégeket mutatja, amelyek üzletrészeire az elmúlt két évben jelzálogjogot kötött ki a bank. Azt pedig teljességgel lehetetlen felmérni, vajon hány olyan bújhat meg köztük, mint az ismeretlenség homályából Rogán Antal legújabb apósa és annak üzlettársa okán felbukkant nyíregyházi Ductus tanácsadó vállalkozás, amelynél 330 millió forintnyi „ropogós” hitel birtokában ihattak áldomást a politikus frigyére.
Időzített bombaként kezelik Rogán Antalt a Fideszben
Egy szerencsétlen időzítés és a titkolózás miatt szólhatott ekkorát Rogán Antal újabb botránya. A minisztert eddig is igyekeztek eldugni a párton belül, de a HVG forrásai szerint nem nézik jó szemmel gyarapodását, még ha az papíron törvényes is.