Hatalmi játszmák – 2021 krónikája: Világ, 4. rész
A lengyel kormány az EU-t kóstolgatja, tragédiákba torkolló menekültválság van az ország Belarusszal közös határán. Csehországban és Bulgáriában korrupcióellenes koalíciók kerültek hatalomra. Így változott a világ 2021 utolsó negyedében.
Október 7. Lengyel jogi bomba
Az EU szerződése, a lengyel törvényekhez hasonlóan, az ország jogrendszerében alacsonyabb rangú, mint az alkotmány – mondta ki határozatában a varsói alkotmánybíróság. A testület Mateusz Morawiecki miniszterelnök kérésére vizsgálta meg, utasíthatja-e az Európai Bíróság Lengyelországot, hogy jelenlegi formájában szüntesse meg a legfelső bíróság fegyelmi kamaráját. A lengyel jognak az unióssal szembeni elsőbbségét megfogalmazó döntéssel az értékelések szerint Varsó hadat üzent Brüsszelnek, ám Morawiecki tagadta, hogy szándékukban állna kilépni az unióból.
Sławomir Sierakowski: Lesz-e Polexit?
Egyre valószínűbbnek látszik, hogy a lengyel kormánypárt, a PiS a hatalom megtartásáért nemcsak az uniós segítségről hajlandó lemondani, hanem Lengyelország EU-tagságáról is. A lengyel Politikai Kritika mozgalom vezetőjének véleménycikke.
Lengyelország az uniós támogatások egyik legnagyobb kedvezményezettje, ám az igazságszolgáltatás reformját is érintő jogállami viták miatt egyelőre ugyanúgy nem juthat hozzá a helyreállítási alap pénzeihez, ahogyan Magyarország sem. A két éve az egymást követő második választást is megnyerő Jog és Igazságosság (PiS) az idén küzdött két kisebb koalíciós partnerével, ám a viszályok ellenére mindig meg tudta teremteni magának a többséget a parlament alsóházában, a szejmben.
Míg a PiS-kormány kifelé az unióval, befelé a nőkkel vállalt súlyos konfliktust: az év elején életbe lépett Európa egyik legszigorúbb abortusztörvénye, és december elején javaslat született arra, hogy a nőgyógyászoknak minden egyes terhességet jelenteniük kelljen egy központi adatbázisba.
Az Európai Parlament elítélte a lengyel abortusztörvényt
Egy évvel a lengyel alkotmánybíróság döntése után az Európai Parlament képviselői felszólították a lengyel kormányt, hogy vonja vissza a nők életét veszélybe sodró döntést a terhességmegszakítás betiltásáról. A döntés szomorú aktualitása, hogy egy nő nemrégiben életét veszítette, mert a jogszabály miatt nem hajtottak végre rajta életmentő műtétet.
Az idén visszatért a lengyel belpolitikába Donald Tusk, és újra átvette a jobbközép ellenzéki Polgári Platform vezetését. Tusk 2007-ben és 2011-ben választási győzelemre vezette a pártot, de 2014-ben lemondott a miniszterelnöki posztról, s előbb az Európai Tanács, majd az Európai Néppárt elnöke lett.
Október 8–9. Babis ellenzékben
A csehországi parlamenti választáson csak egy mandátummal maradt le a kisebbségben kormányzó Andrej Babis pártja,
az ANO (Igen) a jobbközép Spolu (Együtt) koalíciótól, és ellenzékbe kényszerült. A három jobbközép párt alkotta Spolu 70 mandátumot szerzett, és a harmadik helyen végzett Kalózok és Polgármesterek szövetségével koalíciót alkotva nyolcmandátumos többséghez jutott a 200 fős alsóházban.
Az új kormány megalakítása elhúzódott, mert a májzsugorban szenvedő államfő, Milos Zeman súlyos állapotban kórházba került, és csak november 30-án adott megbízást rá a Spolu elnökének, az 57 éves, 2013-tól képviselő Petr Fialának.
A kampányában Brüsszelt támadó, saját sajtóbirodalmat kiépítő Babis az évek óta húzódó Gólyafészek-botránynak is köszönhette vereségét. Egyik cége jogtalanul kapott 50 millió eurós uniós támogatást, amit azóta visszafizetett, ám a vizsgálat még nem zárult le. Az ügyészség ismét kérte a távozó kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését.
A Babiš-kormány lemondásával kezdődik igazán a politikai játszma Csehországban
Leghamarabb karácsonykor alakulhat meg az új cseh kormány, de ahhoz még a kórházban lábadozó Miloš Zeman államfőnek is lesz egy-két szava, így több miniszter kiválasztása is elhúzódhat. Közben pedig a rendőrség nemcsak Babiš, hanem Zeman környezetében is nyomoz.
Babisnak az is ártott, hogy példaképe, Orbán Viktor személyesen kampányolt mellette, és hogy a választás előtt az offshore cégek hátterét feltáró Pandora-iratokból kiderült: dél-franciaországi ingatlanokat vásárolt, ám ezeket nem tüntette fel a vagyonnyilatkozatában.
Orbán Viktor külpolitikájára is csapást mérhet Andrej Babis bukása Csehországban
Váratlan vereséget szenvedett a csehországi parlamenti választáson az Andrej Babis miniszterelnök által alapított ANO párt. A milliárdos üzletember pár napig még próbálkozott a hatalom megtartásával, ám végül bejelentette, ellenzékbe vonul.
Úgy tűnik, Babis nem elégszik meg az ellenzéki szereppel, bedobta, hogy indulna a 2023-as közvetlen elnökválasztáson.
November 9. Migránsválság a lengyel határon
Több mint tízezer katonát és rendőrt vezényelt Varsó Lengyelország keleti határára, ahol Fehéroroszország felől mintegy harmincezer, többségében a Közel-Keletről, valamint Afganisztánból jött migráns lépett már be az EU-ba. A menekültek repülőgéppel, fehérorosz vízum birtokában érkeztek Minszkbe, s a fehérorosz határőrök segítségével jutottak át a határon.