A vásárlók kezében van a megoldás az ipari méretű élelmiszer-pazarlásra
Az élelmiszer-termelők és -forgalmazók az utóbbi években egyre többet tesznek az iparág fenntarthatóvá tételéért, ám még sok a tennivaló: a megtermelt élelmiszer egyharmada kárba vész.
Az ellátási láncok lerövidítése, valamint a helyi és szezonális termények térnyerése teheti igazán fenntarthatóvá az élelmiszeripart.
Ehhez viszont a saját igényeinkkel is számot kellene vetnünk, azt látom ugyanis a legnagyobb problémának, hogy a vásárlók elvárják, mindig minden legyen nagy mennyiségben az üzletekben. Ennek pedig az az eredménye, hogy nagyon sok élelmiszer megy veszendőbe” – mondta a HVG-nek Tóth Gergely, a Követ Egyesület a Fenntartható Gazdaságért nevű szervezet főtitkára.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) professzora hozzátette, hogy sokakkal ellentétben szerinte nem a háztartásokban vész el a legtöbb élelmiszer, hanem a nagy ellátóközpontokban. Szerinte az élelmiszer-kereskedelmi cégek igyekeznek a lehető legpontosabban kiszámolni a szükséges mennyiségeket, az igazi megoldás azonban a helyi termékek még inkább középpontba helyezése lenne. Ha például csak azt a gyümölcsöt ennénk, ami éppen helyben terem, akkor sokkal kisebb lenne a pazarlás, és ez egészségügyi szempontból is jóval kedvezőbb lenne. „A helyi termékek a gazdasági fenntarthatóságot is szolgálják, hiszen így könnyebben életben maradhatnak a helyi termelők” – magyarázta.